válkaČeskoslovenskoobjevy

Analýza DNA odhalila skutečný původ kostry mimozemšťana z Atacamy

Analýza DNA odhalila skutečný původ kostry mimozemšťana z Atacamy
Zdroj: ancientpages.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

V roce 2003 byla v jednom zapadlém chilském městečku v poušti Atacama nalezena miniaturní mumifikovaná kostra podivného vzhledu. Byla jen 16 centimetrů dlouhá, měla dlouhou a hranatou lebku, zešikmené oční důlky a deset žeber místo obvyklých dvanácti. Mnozí proto spekulovali o jejím mimozemském původu. Záhadu však nedávno vyřešili vědci ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii, kteří odebrali vzorek DNA z kostní dřeně a zjistili, že se jedná o kostru člověka. Za její neobvyklý vzhled mohla vícečetná genetická mutace.

Yvonne Pokorná 13. června 2018

Ata, jak se kostře přezdívá, trpěla poruchami spojenými s nanismem, skoliózou a mnoha abnormalitami svalů a kostí. Šlo o dívku, která zemřela krátce po porodu nebo ji matka potratila.

Vědce toto zjištění překvapilo. Kostra totiž byla menší než lidské novorozeně a přitom měla daleko vyvinutější kostru, odpovídající dítěti ve věku šesti až osmi let. Jak se ale ukázalo, tento stav kostí byl nikoliv odrazem skutečného věku, ale poruchou způsobující předčasné stárnutí.

Výzkum také prokázal, že dítě zemřelo asi před čtyřiceti lety. Pocházelo z oblasti And obývané chilskými indiány zvanými Čiloti.

Jak se mohlo dítě s tak četnými genetickými vadami narodit, zůstává stále záhadou. Vědci to zatím dávají do souvislostí s kontaminacemi z nedalekého těžebního dolu. Mumie byla totiž nalezena v La Noria, tedy v jednom z mnoha opuštěných hornických měst v poušti Atacama, kde se dřív těžil dusičnan sodný (chilský ledek). Toxické prostředí tak mohlo neblaze působit na vývoj plodu a vést k poškození jeho DNA.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu