Bezkontaktní vesta pro bezdomovce  je zajímavou inovací v žebrání.

Bezkontaktní vesta pro bezdomovce je zajímavou inovací v žebrání. | zdroj: odditycentral.com


Amsterdam zavádí bezkontaktní vesty pro žebráky

TÉMATA: technologie | holandsko | bezdomovci

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 01. 2017 | 08:30

Žebráci to mají v dnešní době těžké. Lidé s sebou stále méně nosí hotovost nebo dokonce drobné, protože se dnes dá většina nákupů vyřešit platební kartou nebo přes telefon. Na žebráky (nejen) v Amsterdamu tak přišly zlé časy. Ovšem radnice pro ně má řešení.

Carsten van Berkel a Stefan Leendertse jsou vývojáři z agentury N = 5 a právě oni vymysleli novou technologii, která vnese nové možnosti i do tak opomíjeného sektoru, jako je žebrání. Vynalezli bezkontaktní vestu, jejímuž nositeli bude moci dárce pomocí karty zaplatit 1 euro. Vesta má přímo v sobě všitou čtečku karet, takže umožňuje pohodlnou a bezkontaktní platbu příspěvku na život na ulici. Na vestě je také LCD displej, který obsahuje návod, jak vestu používat a jak provést platbu.

Na celé věci je podstatný jeden fakt. Peníze, které si bezdomovec vybere na vestu, jdou na jeho speciální bankovní účet spravovaný místním domovem pro bezdomovce. Nemůže tudíž ihned s prvním eurem běžet do obchodu koupit si alkohol, jak se to běžně děje. Peníze, které má na svém účtu, mu mají sloužit k nákupu potravin, pronájmu pokoje v zařízení pro bezdomovce nebo třeba k užívání teplé sprchy. Kdo si našetří více, může peníze investovat například do rozjezdu své kariéry a zaplatit si tak různé rekvalifikační kurzy. 

Proběhly už první testy této novinky. Bezdomovkyně jménem Miriam si vestu vyzkoušela a zaznamenala u kolemjdoucích  poměrně slušný úspěch. Toho si všimla i amsterdamská radnice, která o zavedení novinky ve městě vážně uvažuje. Ovšem není jisté, jaký úspěch bude mít vesta u samotných bezdomovců. Přece jen někteří z nich si stále raději koupí nějakou tu lahvinku likéru, než by peníze vrazili do rekvalifikace. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 01. 2017 | 08:30

Zavří­t reklamu