Tento meč nalezený na Oak Islandu je možná důkazem, že Ameriku jako první objevili Římané

Tento meč nalezený na Oak Islandu je možná důkazem, že Ameriku jako první objevili Římané | zdroj: dailymail.co.uk


Ameriku neobjevil Kolumbus, ale Římané! Důkazem má být meč

TÉMATA: archeologie | nálezy | římané

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2015 | 11:00

O tom, že Kryštof Kolumbus nebyl prvním objevitelem Ameriky se spekuluje už dlouho. Velmi často se mluví například o tom, že už Vikingové na svých plavbách dosáhli americké pevniny. Nyní je ve hře další teorie, která tvrdí, že do Ameriky dopluli jako první antičtí Římané.

Skupina výzkumníků a badatelů vedených Jovanem Huttonem Pulitzerem tvrdí, že existují důkazy o návštěvě římských lodí u severoamerického pobřeží někdy kolem 1. století našeho letopočtu. V centru stojí nález meče na Oak Islandu na Nové Scotii, o kterém badatelé soudí, že patří římskému vojákovi. 

Oak Island je přitom v hledáčku archeologů, ale hlavně amatérských badatelů a hledačů pokladů už velmi dlouho. Dokonce se o něm říká, že je prokletý. Právě na tomto místě našel Pulitzer a jeho tým meč, o kterém je stoprocentně přesvědčen, že patřil Římanům.

"Je to doslova kouřící zbraň, dokonalý důkaz. Je to stoprocentně římský meč. Je to neuvěřitelný artefakt," raduje se Pulitzer. Že jde o římský meč podle něj dokládá i složení mateirálu, ze kterého je vyroben. "Porovnávali jsme tento meč s jiným, který byl zaručeně římský, a oba jsou shodné," tvrdí Pulitzer. Jeho argumenty podporují dřívější nálezy, kdy už v roce 1901 byl na Oak Islandu nalezen římský štít a také klasická legionářská píšťalka. V Mexico City se v roce 1933 našla i kostra údajně patřící Římanovi. Ovšem mainstreamoví historici jsou vůči nálezům na Oak Islandu skeptičtí. Převládá názor, že tyto předměty mohl na ostrově úmyslně nebo neúmyslně zanechat nějaký sběratel, samozřejmě až v poměrně nedávné době.

Tým kolem Pulitzera je přesto přesvědčen, že mají nezvratné důkazy, že do Ameriky jako první dopluli Římané. Není sice vůbec jasné, jak by se jim to mohlo podařit, protože i běžná plavba po Středozemním moři byla v antice poměrně nebezpečným podnikem, ale na druhou stranu stejně nevěrohodné je, že na Oak Island připlul nějaký sběratel římských artefaktů a náhodou tam nějaké zapomněl. Takže jako obvykle, nezbývá než čekat, co se z této teorie nakonec vyklube.

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu