válkaČeskoslovenskoobjevy

Amerika se zase obává ruského satelitu, chová se divně

Amerika se zase obává ruského satelitu, chová se divně
Zdroj: mysteriousuniverse.org

V americké administrativě se čas od času objeví hlasy, že se Rusko chystá přenést válku do vesmíru. Některé ruské satelity mají nejasný účel a provádějí podivné manévry. Nejnověji se hovoří o jednom satelitu, jehož chování nepřipomíná žádné jiné vesmírné plavidlo.

Tomáš Chalupa 11. září 2018

„Nevíme, co to je, a nemáme žádnou možnost to zjistit,“ tak hovoří poradce Bílého domu o satelitu, který Rusko vypustilo na orbitu na konci loňského roku. Toto vesmírné zařízení budí ve Washingtonu velké rozpaky.

Američané mají stále v živé paměti záhadné ruské satelity, kterým se přezdívalo zabijáci satelitů. Oficiálně mělo jít o zařízení určená k odklízení vesmírného smetí, ale mnoho lidí pochybovalo, že zrovna pořádek na oběžné dráze je to, o co Rusům jde. Ve skutečnosti podobné satelity měly schopnost zničit jiný, nepřátelský satelit. Tyto teorie se sice nikdy zcela nepotvrdily, ale současně je ani nikdo nevyvrátil. Sami Rusové ke svým vesmírným zařízením sdělují jen minimum informací.

Nyní americký Úřad pro kontrolu zbraní varuje před dalším ruským satelitem. Zástupkyně úřadu Yleem Pobleteová prohlásila na konferenci v Ženevě, že další ruská družice vykazuje podivné chování. „V říjnu loňského roku ruské ministerstvo obrany vyslalo na oběžnou dráhu objekt, který popsalo jako kontrolní zařízení pro ostatní družice (Space Apparatus Inspector). Ale jeho chování na orbitě bylo zcela neporovnatelné s ničím, co jsme viděli na orbitě předtím, včetně jiných ruských satelitů. Toto zařízení nás velmi znepokojuje,“ sdělila Pobleteová.

Co přesně má družice za úkol, se tak zatím neví. Název je velmi vágní, zato chování satelitu je znepokojivé a ukazuje na fakt, že Rusko ve vývoji nových typů družic nezahálí. Co přesně tím sleduje, je zatím nejasné, ovšem v americké administrativě už delší dobu převládá názor, že Rusové chtějí získat vojenskou dominanci na oběžné dráze Země. To by jim poskytlo strategickou výhodu, na kterou by bylo velmi obtížné reagovat. Na druhou stranu přenesení války do vesmíru by byl velmi nebezpečný precendent, který by mohl poškodit celé lidstvo. Pokud by si velmoci začaly navzájem sestřelovat své satelity, mělo by to pro civilizaci nedozírné důsledky.

Další články

Zavří­t reklamu