válkaČeskoslovenskoobjevy

Amerika napadala své sousedy ve prospěch korporací, říkalo se tomu banánové války

Amerika napadala své sousedy ve prospěch korporací, říkalo se tomu banánové války
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 9 fotek+ 10 fotek

Podstatou všech válek ve Střední Americe nebyla snaha zachovat demokracii nebo bojovat proti levicovým vládám, ale jednoduše touha udržet ve hře velké korporace, které měly v těchto zemích své zájmy.

Tomáš Chalupa 7. prosince 2018

Banánové války se nazývaly konflikty ve Střední Americe, ve kterých figurovaly Spojené státy jakožto agresor. Docházelo k intervencím, invazím, potlačováním vzpour a revolucí. Americká armáda stála vždy na straně vlády, ať to byli sebekrutější diktátoři.

Například taková vzpoura v Dominikánské republice. Možná by nikdy nikoho nezajímala, ovšem pro místní producenty cukru, což byly všechno americké společnosti, to byla naprostá pohroma. Od roku 1916 proudily proto na ostrov americké jednotky. Dobyly místní hrad zvaný Fort Ozama, pozabíjely jeho posádku a usadily se tam natrvalo, aby hájily zájmy amerického byznysu v zemi.

To samé potkalo ostatně o rok dříve Haiti, kde probíhala tzv. Kakaová vzpoura. I zde bylo nutné chránit zájmy amerických plantážníků. Američtí vojáci zůstali v zemi ještě dlouho poté, co povstání skončilo (pochopitelně neúspěšně).

V Hondurasu zase měly své zájmy společnosti United Fruit Company a Standard Fruit. Co by se stalo s produkcí banánů, pokud by dělníci stávkovali nebo docházelo k rebeliím? Americká armáda do země ve 20. století vstupovala opakovaně celkem sedmkrát. Vždy pod vznešenými hesly, ale ve skutečnosti šlo o jediné – zajistit pořádek a obnovit produkci a tok zboží.

V banánových válkách zahynuly stovky amerických vojáků a tisíce místních obyvatel, často civilistů. Bylo to pokračování ekonomické diplomacie jinými prostředky, jak by se možná dnes řeklo. Je otázkou, jestli se současná americká politika například v Iráku nelišila od té uplatňované v banánových válkách. Jen místo banánů a cukrové třtiny byla onou komoditou ropa.

Další články

Zavří­t reklamu