válkaČeskoslovenskoobjevy

Amerika má 32 „Zlomených šípů“, přesně tolik se jim ztratilo jaderných hlavic

Amerika má 32 „Zlomených šípů“, přesně tolik se jim ztratilo jaderných hlavic
Zdroj: thevintagenews.com

Ztráta jaderné hlavice nebo bomby není zdaleka tak výjimečnou věcí, jak by se mohlo zdát. V USA jich od roku 1950 ztratili dvaatřicet. Ztracená jaderná hlavice se ve vojenském žargonu nazývá Zlomený šíp.

Tomáš Chalupa 3. října 2018

Zprávu o celkovém počtu ztracených jaderných hlavic zveřejnil server Business Insider. Většinu z nich americká armáda zase získala zpět, ale šest z nich zmizelo beze stopy. Ty představují potencionálně největší nebezpečí.

Podobný přehled přinesly i noviny New York Times, které tvrdí, že na dně oceánu je 50 jaderných hlavic a šest jaderných reaktorů v potopených plavidlech. Ze všech nejhorší je zkáza sovětské jaderné ponorky K-219. Na té došlo k požáru v jaderném reaktoru, který se sice nakonec za velkých obětí podařilo zvládnout, nicméně ponorku se nakonec nepodařilo dostat ke břehu, a potopila se do hloubky 6000 metrů. New York Times píší, že na palubě byly dva jaderné reaktory a 32 jaderných hlavic.

Americká armáda přiznává ztrátu jediné vodíkové bomby, ze které dodnes uniká radioaktivní složka. Jde o incident z roku 1965, který se odehrál ve Žlutém moři. Tehdy přepadl z paluby letadlové lodi USS Ticonderoga letoun A-4 Skyhawk vybavený jadernou bombou. Stroj ani bombu se nikdy nepodařilo z hloubky 4000 metrů vytáhnout. Pentagon celý incident přiznal až o dvacet let později, což způsobilo diplomatickou roztržku s Japonskem, protože bomba se nachází pouhých 80 kilometrů od ostrova Kikai.

Informace o ztrátách jaderných hlavic podléhají utajení, nicméně novinářům se k nim podařilo dostat na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Dozvěděli se tak například, že na mořích a oceánech došlo za sledované období celkem k 1276 incidentům a nehodám. Samozřejmě zdaleka ne všechny měly co dočinění s jadernými zbraněmi nebo reaktory. Dalších 1000 nehod se zřejmě také stalo, ale stále podléhají režimu přísně tajné a není možné o nich zjistit cokoliv bližšího. I tak to ukazuje, že i v mírových časech dochází k jedné nehodě na moři týdně, což je poměrně zarážející fakt.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu