Truchlící pozůstalí po masakru v San Bernardinu

Truchlící pozůstalí po masakru v San Bernardinu | zdroj: talkingpointsmemo.com


Američtí muslimové se skládají na oběti masakru v San Bernardinu

TÉMATA: terorismus | islám | muslimové | usa

user-avatar

Markéta Oderská

13. 12. 2015 | 11:00

Už na druhý den po masové střelbě v San Bernardinu se skupina amerických muslimů rozhodla vyhlásit sbírku na pomoc rodinám obětí i přeživším účastníkům tragické události. Během šesti dnů se jim podařilo vybrat 173 tisíc dolarů a finanční sbírka se dál rozrůstá.

Nedávná masová střelba ve středisku sociálních služeb v San Bernardinu, při které zahynulo 14 lidí a dalších sedmnáct bylo zraněno, vyvolala mezi Američany nejen zděšení, ale i vzrušené diskuse. Debatovalo se hlavně o otázkách legálního držení zbraní a nebezpečí islámského terorismu v souvislosti s tím, že pachateli byli manželé pákistánského původu, kteří vyjadřovali sympatie k Islámskému státu. Další vlnu diskusí pak rozvířil republikánský kandidát na post prezidenta Donald Trump, když vyzval k naprostému uzavření Spojených států pro muslimy, kteří chtějí do země přicestovat, a v rámci boje proti terorismu dokonce navrhl zakázat svobodný internet. Islamofoby tím potěšil, mnohé ale rozhořčil.

2. prosince muslimský pár zastřelil 14 lidí na vánoční besídce pořádané v centru sociálních služeb v americkém San Bernardinu.

Od pařížského masakru je však i ve Spojených státech islamofobie na vzestupu a přibývá verbálních i fyzických útoků na muslimy. Za této situace se skupina muslimů rozhodla vyslat americké společnosti jasný signál o tom, koho podporuje. Kromě jednoznačného odsouzení teroristických útoků zahájili kampaň nazvanou Muslims United for San Bernardino (Sjednocení muslimové pro San Bernardino) s cílem složit se na oběti nedávné tragédie.

Propagační leták kampaně

Kampaň podpořilo více než 15 muslimských spolků a dosud se podařilo vybrat 173 tisíc dolarů (tedy více než 4 200 000 korun). „Tato kampaň si klade za cíl očistit naši víru od extremistů tím, že na zlo odpovíme dobrem a obnovíme, co se pokazilo,“ prohlásil jeden ze spoluzakladatelů nadace Tarek El-Messidi. „Chceme na zlo reagovat po dobrém, tak jak nám káže naše víra, a vyjádřit svůj soucit skrze akci,“ dodal.

Člověku v těžkých chvílích pomůže, když druzí jsou mu nablízku, sdílí jeho smutek a nabízejí pomoc.

Sto procent vybraných prostředků půjde na pomoc rodinám obětí. To sice jejich zemřelým příbuzným životy nenavrátí, ale pomůže alespoň zmírnit finanční a emoční zátěž spojenou s tragédií. Zároveň aktéři kampaně doufají, že tím pomohou otevřít oči těm, kteří podlehli antimuslimské rétorice, aby pochopili, že američtí muslimové jsou stejnými patrioty a milodárci jako jiní Američané, ať jsou jakékoliv víry, a že to, co je může spojovat, jsou společně sdílené hodnoty. „Doufáme, že v této krizové době se ti, co jsou muslimy, a ti, co jimi nejsou, vzájemně lépe poznají. Dialog je jediný způsob, jak odstranit tento stav nedorozumění a napětí,“ míní neurolog Faisal Qazi, jenž pomáhal finanční kampaň rozjet.

user-avatar

Markéta Oderská

13. 12. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu