Z amerických vojáků se stali kovbojové, zachraňovali koně z Hostouně

Z amerických vojáků se stali kovbojové, zachraňovali koně z Hostouně | zdroj: freerepublic.com


Američtí kovbojové zachraňovali výkvět evropských koní z Hostouně na Domažlicku

TÉMATA: druhá světová válka | koně | československo | vojenské operace

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2018 | 12:00

Blížil se konec války, Američané už stáli u hranic a v obci Hostouň 60 kilometrů od Plzně se právě schylovalo k nevšednímu dramatu. V nedalekém bavorském Elsarnu se zčistajasna zjevil německý vojenský veterinář. Chtěl mluvit s velitelem Američanů, prý musí zachránit jakési koně, lipicány v Hostouni, je to naléhavé. Měl obrovské štěstí, Američanům velel plukovník Charles H. Reed, vášnivý jezdec a koňák srdcem i duší.

Plukovník Charles Hancock Reed, velitel 2. skupiny kavalerie, měl 27. dubna 1945 původně úplně jiné starosti. Hodlal udělat vše proto, aby co nejrychleji zachránil americké a britské zajatce z tábora v Bělé pod Radbuzou. Jenže do toho mu oznámili, že s ním chce mluvit německý parlamentář. Byl to vrchní zvěrolékař z Hostouně dr. Rudolph Lessing. Reedovi sdělil, že v Hostouni je shromážděno 650 nejlepších koní z celé Evropy, které Němci získali na svých vojenských taženích. Je tam kůň ministra zahraničí Ribbentropa, jugoslávského krále Petara II., 250 lipicánů z císařské jezdecké akademie v Hofburgu, angličtí plnokrevníci, arabští hřebci, koně z kabardinského plemena, donského plemena …

Reedovi nemusel nic dalšího vysvětlovat. Pochopil, protože sám byl starý koňák. Budou se zachraňovat nejen zajatci, ale také tihle koně. Bylo domluveno, že v pásu vedoucímu k Hostouni se zastaví veškerá palba a koně se převezou do bezpečí do Bavorska. Jednání s vrchním velitelem wehrmachtu v oblasti, generálem Schulzem, byla ovšem na začátku velmi nervózní. Generál napřed nejevil příliš ochotu Američanům vyhovět. Lessing mu ale řekl. „Válka se nevyhraje tady v Hostouni dnes 27. dubna 1945. To se mělo stát v předchozích letech a teď už je na to pozdě. Jediné, na čem teď záleží, jsou ti koně.“  Schulze se nakonec podvolil a slíbil volný průjezd Američanům.

Na cestu se vydala o den později průzkumná rota pod vedením kapitána Thomase M. Stewarta, posílená o několik lehkých tanků. Začala operace Cowboy. Celému odřadu se podařilo bez větších problémů proniknout do Hostouně. Tady se z vojáků stali opravdoví kovbojové (odtud také název operace). Obsadili stáje i přilehlé budovy a začali se starat o koně. 8. května byla podepsána kapitulace a plán mohl pokračovat. O týden později, 15. května, vyrazily náklaďáky naložené koňmi přes Šumavský les směr Schwarzenberg. Vše bylo perfektně zorganizováno a evakuace koní probíhala rychle. Nedaleko totiž už stály jednotky Rudé armády a panovaly obavy, aby koně nepadli do rukou rudoarmějcům.  

Koně vojáci vezli přes Sankt Martin do italského Janova. Někteří koně odtud pluli lodí do USA a skončili ve výcvikovém středisku US Army, lipicáni byli přepraveni do slovinské Lipice u Terstu. Část koní se vrátila také do jezdecké školy v Hofburgu a dva anglické plnokrevníky a několik tažných koní získala Československá vojenská správa. Američané hodnotu koní odhadli na 3 miliony dolarů. O celé operaci Cowboy natočilo studio Walt Disney v roce 1963 film s názvem Zázračná záchrana bílých hřebců.

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu