Dough Hegdahl se rozhodl hrát v zajateckém táboře hlupáka. Šlo mu to tak dobře, že ho raději propustili.

Dough Hegdahl se rozhodl hrát v zajateckém táboře hlupáka. Šlo mu to tak dobře, že ho raději propustili. | zdroj: warhistoryonline.comn


Americký zajatec ve Vietnamu hrál pitomce, ven ho pustili pro blbost

TÉMATA: válka ve vietnamu | zajatecké tábory

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 08. 2018 | 12:30

Dvacetiletý Dough Hegdahl se dostal na svobodu z vietnamského zajateckého tábora opravdu podivuhodným způsobem. Rozhodl se hrát toho největšího pitomce na světě. A aby toho nebylo málo, dokázal se zpaměti naučit jména 256 zajatců v táboře.

Dough Hegdahl sloužil na válečné lodi USS Canberra. V noci 6. srpna 1967 loď bombardovala severovietnamské pobřeží a Hendahl velmi neprozřetelně vylezl nad zábradlí na palubě, aby lépe viděl na dopady střel. Výstřel z děla ho ale shodil do moře.  Plaval ve vodě 12 hodin, než ho vytáhl kambodžský rybář. Byl na něj sice milý, ale přesto ho předal Vietnamcům. Ti Hegdahla napřed zmlátili do bezvědomí a pak převezli do nechvalně známého zajateckého tábora přezdívaného Hanojský Hilton.

Když svým věznitelům při výslechu vypověděl svůj příběh, odmítali mu uvěřit. Něco tak hloupého by přece nikdo neudělal. Měli ho za tajného agenta nebo člena nějakého výsadku speciálních sil. Názor vyšetřovatelů, že je pitomec, mu vnukl spásnou myšlenku. Bude tedy pitomec. Trvalo to několik dní výslechů a mlácení, než Vietnamci uvěřili, že je skutečně zcela hloupý námořník, který spadl do vody. Brzy ho vyzvali, aby napsal protiamerický dopis, který by použili k propagandě. Hegdahl nadšeně souhlasil, ale prohlásil, že neumí číst ani psát. Vietnamci mu přidělili vězně, který ho měl naučit číst a psát. Brzy ale došli k závěru, že Hegdahl je ztracený případ a nic se nenaučí. Dostal vietnamskou přezdívku znamenající neuvěřitelný hlupák.

Vězni brzy poznali potenciál, který jim hlupák Hegdahl nabízel. Dokázal dělat drobné sabotáže, ze kterých ho nikdo nepodezíral. Měl tak dobrou paměť, že se dokázal naučit jména všech 256 zajatců v táboře. Aby se je naučil odříkat, zařadil je do známé písničky pro děti "McDonald farmu měl…"

Vietnamci se nakonec rozhodli, že Neuvěřitelného hlupáka propustí. Nepříteli nemohl být k žádnému užitku a humanitární gesto by mohl ocenit svět. Hegdahl se ale zdráhal. Být propuštěn dříve než ostatní zajatci mu nepřišlo správné, navíc doma by se na něj mohli dívat jako na zbabělce. Ostatní ho ale přesvědčili, že informace, které má v hlavě jsou cenné a mohou pomoci.

To se skutečně stalo. Po návratu byl poslán do Paříže, aby přímo na místě vyjednávání konfrontoval severovietnamskou delegaci s tím, co věděl. Šlo zejména o osud vojáků, o kterých Vietnamci oficiálně nic nevěděli, přestože byli zavřeni v Hanojském Hiltonu. Vyjednavači byli postaveni před tvrdou pravdu, když jim ji sdělil někdo, kdo byl před několika měsíci zavřen na tomtéž místě. Světlo světa tak spatřily i informace o brutálním mučení, kterého se Vietnamci dopouštěli. Svět se o nich dozvěděl díky Neuvěřitelnému hlupákovi Doughu Hegdahlovi. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 08. 2018 | 12:30

Zavří­t reklamu