válkaČeskoslovenskoobjevy

Americký výsadkář v zoufalství zastřelil 21 Němců za pár vteřin

Americký výsadkář v zoufalství zastřelil 21 Němců za pár vteřin
Zdroj: veterantribute.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Leonard A. Funk byl nejvíce vyznamenávaný výsadkář za celou druhou světovou válku. Záslužný kříž, Stříbrná hvězda, Bronzová hvězda, Medaile cti a tři Purpurová srdce… Jak to muž, kterému se v jeho jednotce říkalo „Napoleon“, dokázal?

Tomáš Chalupa 31. července 2015

Na první pohled asi nevypadal jako klasický zástupce nebezpečných amerických výsadkářů. Byl malý, robustní, přezdívka Napoleon se na něj hodila a Funk si ji docela užíval. Jen na rozdíl od slavného vojevůdce nevelel masám, ale malým průzkumným týmům. Při Dni D seskočil se svou rotou daleko za nepřátelskými liniemi, odkud pak vedl desetidenní ničivou kampaň proti Němcům. Zničili všechno, na co přišli, než se po deseti dnech spojili s hlavními silami.

Jeho první hvězdná chvíle však přišla v operaci Market Garden. Se svou tříčlennou hlídkou seskočil v místě, kde měly přistávat kluzáky s vojskem. Jenže musel vyřadit tři protiletadlová děla i s posádkou. To je pro čtyři muže opravdu náročný úkol. Funk to partyzánským stylem boje dokázali a za nějakou dobu už měli přes dvacet zajatců a z protiletadlových děl stoupal jen kouř. Z velitelství mu poslali blahopřejný telegram a Stříbrnou hvězdu.

Později 29. ledna 1945 bojovali jeho muži v malém městě Holzheimu v Belgii. Mezi rozbořenými a hořícími domy se vedly tvrdé boje, ve kterých padl velitel průzkumné jednotky, velení proto převzal Funk. Měl jen pět mužů, ale za celý den se jim podařilo zajmout 80 Němců. Jenže to už bylo příliš.

Funkovi se vždy podařilo vyvolat v Němcích dojem, že výsadkářů je mnohem víc. Teprve až se vzdali, zjistili, že je zajalo jen pár parašutistů. Funk nařídil svým mužům hlídat zajatce a sám se vypravil najít další americké jednotky, protože situace byla neudržitelná. Jenže sotva odešel, německá hlídka našla Američany a jejich zajatce. Role se velmi rychle vyměnily. Čtyři parašutisté museli dát ruce nahoru a z vězňů se stali věznitelé.

Funk mezitím zjistil, že nikde kolem žádní Američané nejsou a vrátil se ke svým mužům. Na místě spatřil Němce, jak si nabíjejí samopaly. Jeho muži stáli opodál s rukama nahoře. Vlezl si do rozbořené kavárny bez střechy, ale vzápětí za ním zamířila sprška kulek. Německý důstojník na něj volal, ať se vzdá, že nemá šanci.

Funk však udělal něco šíleného. Sundal z ramena svůj samopal Thompson a doslova v kovbojském stylu začal pálit od boku na všechny kolem. Stihl ještě zařvat na Američany, aby vzali mrtvým Němcům zbraně. Nikdo neví, co se přesně stalo, ale za pár desítek vteřin leželo kolem mrtvých 21 Němců a 24 jich bylo zraněných. Funk střílel jako zběsilý, stíhal nabíjet, k palbě se přidali i jeho muži, kteří se ozbrojili německými samopaly. Nepřátelé byli vyřízení.

Funk dostal za tuto akci Medaili cti a další řády a stal se tak nejvyznamenávanějším americkým výsadkářem. O jeho akci se dodnes učí vojáci na West Pointu.

Další články

Zavří­t reklamu