válkaČeskoslovenskoobjevy

Americký torpédoborec napadl japonskou ponorku bramborami!

Americký torpédoborec napadl japonskou ponorku bramborami!
Zdroj: wikipedia.com

Naprosto neuvěřitelná bitva se strhla mezi japonskou ponorkou a americkým torpédoborcem O´Bannonem. Jde zřejmě o jediné bojové střetnutí, při kterém byly použity jako zbraně brambory.

Tomáš Chalupa 2. listopadu 2015

O´Bannon byl torpédoborec třídy Fletcher, který se 5. dubna 1943 vracel na svou domácí základnu poté, co operoval proti japonským zásobovacím trasám. Jeho radar zachytil kontakt, který byl podle všeho velká japonská ponorka plující na hladině. Japonci, kteří na hladině dobíjeli baterie svých dieselových motorů, o americkém torpédoborci zjevně nevěděli. Bylo rozhodnuto, že O´Bannon ponorku potopí tak, že do ní najede. Byl to často používaný a velmi spolehlivý způsob, jak poslat nepřátelskou ponorku ke dnu. Torpédoborec vyrazil vysokou rychlostí přímo na ponorku.

Když už byl O´Bannon velmi blízko ponorce, došlo k nepochopitelnému rozhodnutí. Kapitán torpédoborce v poslední chvíli rozhodl, že se do ponorky narážet nebude. Obával se, že by ponorka vybuchla a výbuch by potopil i jeho loď. Nařídil ostrý obrat doprava. Torpédoborec tak udělal ostrou zatáčku těsně před ponorkou. Na té námořníci, kteří byli na palubě, zažívali právě šok svého života. Několik metrů od nich proplouval americký torpédoborec. Jeho zbraně byly příliš vysoko, takže nemohly střílet na ponorku. Ovšem američtí námořníci seběhli do skladu potravin a přinesli si bramory. Začali je házet po Japoncích. Ti v domnění, že jsou to granáty, začali metat brambory zpět. Byl to opravdu bizarní výjev. Japonské císařské námořnictvo a US Navy spolu vedly bramborovou bitvu!

Bitva však nakonec měla rychlý konec. O´Bannon se od ponorky vzdálil a po chvíli byl již tak daleko, že mohl pohodlně namířit svá děla. Velmi rychle ponorku poslal ke dnu několika výstřely. Po návratu na základnu si z posádky kolegové utahovali a dokonce jí věnovali zvláštní plaketu, kde bylo napsáno: „Na počest důstojníků a mužů z USS O´Bannon za jejich vynalézavost použít brambory při potopení japonské ponorky.“

Další články

Zavří­t reklamu