Madona Ostravica je největším streetartovým dílem v České republice.

Madona Ostravica je největším streetartovým dílem v České republice. | zdroj: facebook.com


Americký streetartista vyzdobil dům v Ostravě, namaloval na něj madonu

TÉMATA: umění | streetart | česká republika | ostrava

user-avatar

chalkon

21. 06. 2016 | 14:00

Budova někdejšího obchodního domu Ostravica-Textilia v Ostravě získala novou tvář. Zasloužil se o to světoznámý americký streetartista Nils Westergard, který na fasádu domu namaloval Madonu Ostravicu. Je to nyní největší streetartové dílo v České republice a druhé největší, jaké kdy tento slavný umělec vytvořil.

Nils Westergard do Ostravy přijel vlakem z Amsterdamu a během víkendu malbu vytvořil. Trvalo mu to pouhých 30 hodin. „Aniž bych to dopředu plánoval, výsledná malba je mnohem větší, než jsem původně zamýšlel. Vytvořil jsem ji v rekordním čase a rád bych ji věnoval všem Ostravanům, kterým osud Ostravici není lhostejný,“ uvedl Nils Westergard pro server ostrava.online

K činu ho přimělo to, že se dozvěděl o chátrajícím domě, který kdysi býval luxusním obchodním domem. Na jeho záchranu vznikl projekt, který se z něj snaží udělat kulturní centrum. Westergard se tedy nabídl, že na jeho fasádě vytvoří malbu. "To mě nadchlo, protože právě to je příklad umění, které chceme v Ostravice podporovat,“ vysvětluje okolnosti vzniku malby koordinátor projektu Oživení Ostravici Daniel Zeman.

Nils Westergard je streetartový umělec a filmový tvůrce s americko-belgickými kořeny. Žije v Richmondu v USA. Ve 14 letech začal vytvářet graffiti, nyní maluje technikou stencils (malování přes šablonu). Ve svých streetartových dílech se zaměřuje na zpodobňování lidí – zachycuje obličeje v různých pozicích, obvykle v černobílých barvách. Westergardovy malby najdeme například v Sydney, Melbourne, Berlíně, Londýně a dalších metropolích světového streetartu. V Ostravě se Westergardova malba nachází na Kulturním centru Cooltour a nově také na fasádě bývalého módního domu Ostravica-Textilia.

user-avatar

chalkon

21. 06. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu