válkaČeskoslovenskoobjevy

Americký stíhač držel se svým Mustangem na uzdě 30 německých stíhaček

Americký stíhač držel se svým Mustangem na uzdě 30 německých stíhaček
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Mustang byl mimořádné stíhací letadlo a James Howard byl vynikající pilot. Jeho souboj se třiceti německými stíhačkami, které napadly bombardovací svaz, vstoupil do dějin letectví.

Tomáš Chalupa 17. srpna 2019

James howell Howard se narodil 13. dubna roku 1913 v čínském Kantonu, kde jeho otec jako oční lékař vyučoval oční chirurgii. Ve 14 letech se s rodinou vrátil do Spojených států. Velmi brzy se rozhodl, že se chce věnovat letectví, což se mu splnilo. Začal sloužit u letectva na letadlové lodi Enterprise.

Brzy si vysloužil pověst jednoho z nejlepších námořních letců. Jenže zatímco kolem zuřila válka, Howard nechtěl sloužit na moři. V červnu 1941 opustil námořnictvo a dal se k armádnímu letectvu. Připojil se ke skupině odvážných amerických pilotů známé jako Létající tygři. Se stíhacím letounem P-40 nalétal 56 misí a sestřelil šest japonských letadel. Byl pak jmenován kapitánem amerických vzdušných sil a povýšen na majora. V roce 1943 byl pověřen velením 356. stíhací perutě v Anglii, létající mimo jiné i na moderních stíhačkách Mustang. Od druhé půlky roku 1943 začal létat na mise nad okupovanou Evropu.

11. ledna roku 1944 se se svým Mustangem stal součástí krytí svazu bombardérů B-17 mířících na Německo. Shodou okolností se stalo, že zcela sám chránil jednu část svazu, na kterou se zaměřily nepřátelské stíhačky. Podle svědectví pilotů nejméně třicet minut vzdoroval desítkám Focke-Wulfů a Messerschmittů, dokonce i poté, co jeho letounu došly munice. Šest jich poslal k zemi a zbytku nedovolil zaútočit. Žádný z amerických bombardérů nebyl sestřelen. Jejich piloti věděli, že za své bezpečné návraty z mise vděčili pilotovi osamělého Mustangu.

„Jen pro to odhodlání a odvahu to byla největší přehlídka, jakou jsem kdy viděl. Jeden osamocený Američan proti tomu, co vypadalo jako celé Luftwaffe. Byl všude po křídle, napříč a kolem,“ uvedl později vůdce bombardovacího svazu.

Za svůj výkon byl Howard jako jediný stíhací pilot na evropském válčišti vyznamenán Medailí cti. Byl také povýšen na plukovníka. Jeho tehdejší výkon je dodnes vyučován na leteckých akademiích jako příklad bravurního pilotního umění.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu