válkaČeskoslovenskoobjevy

John McCain si ve vietnamském zajetí prošel peklem. Pokusil se o sebevraždu

John McCain si ve vietnamském zajetí prošel peklem. Pokusil se o sebevraždu
Zdroj: vintag.es
+ 8 fotek+ 9 fotek

Někdejší senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta John McCain se v roce 1967 přidal jako námořní letec do bojů ve Vietnamu. Ještě téhož roku upadl do zajetí.

Simona Knotkova 9. září 2019

John McCain absolvoval svůj 23. let, když ho nad Hanojí sestřelila 26. října 1967 nepřátelská raketa. Tehdy jednatřicetiletý absolvent námořní akademie utrpěl zlomeninu ruky a nohy a po katapultování dopadl do jezera Trúc Bạch, kde se málem utopil. Vytáhla ho skupinka Vietnamců, která mu pažbou pušky ještě naložila a rozdrtila mu rameno. Namísto do nemocnice McCain putoval do hanojského vězení Hỏa Lò Prison, kterému se ironicky přezdívalo Hanojský Hilton.

John McCain u útočného letounu A-4E Skyhawk

John McCain u útočného letounu A-4E Skyhawk

Teprve poté, co se jeho věznitelé dozvěděli, že je synem vysoce postaveného admirála Johna S. McCaina Jr., ho oslali do nemocnice. O adekvátní péči si ale McCain mohl nechat jen zdát. Za šest týdnů na nemocničním lůžku zhubl 23 kilogramů a vlasy mu samým trápením zbělely. Následoval převoz do tábora na předměstí Hanoje. Dva američtí vězni, kteří mu v cele dělali společnost, se nechali slyšet, že McCain byl na tom tak špatně, že předpokládali, že do týdne zemře. I když se z nejhoršího dostal, čekalo ho ještě dalších pět let věznění.

Když byl v půli roku 1968 jeho otec jmenován velitelem všech amerických sil ve Vietnamu, Vietnamská demokratická republika Johnovi nabídla dřívější propuštění. McCain však nechtěl být figurkou propagandy a nabídku odmítl se slovy, že dokud nebudou propuštěni také muži, kteří se do zajetí dostali před ním, repatriace nevyužije. Jednal tak podle vojenského kodexu, jehož třetí článek zakazoval přijímat podmínečné propuštění nebo další zvláštní laskavosti od nepřítele.

Prezident Richard Nixon vítá McCaina po návratu do vlasti

Prezident Richard Nixon vítá McCaina po návratu do vlasti

Vietnamci na to zareagovali po svém a McCaina podrobili krutému týrání, během něhož ho každé dvě hodiny mlátili. V té době navíc trpěl úplavicí. Beznaděj ho přivedla k pokusu o sebevraždu, ve které mu na poslední chvíli zabránili dozorci. Všechno nakonec vyústilo v jeho antiamerické „doznání“. McCain dosáhl bodu, když už nebyl schopen hrát si dál na hrdinu, což později okomentoval slovy: „Poznal jsem to, co jsme tam poznali všichni: každý z nás má svou kritickou mez. A já tehdy přesáhl tu svojí.“

Vysvobození se dočkal 14. března 1973. Válka na něm ale zanechala doživotní psychické i fyzické následky. Nikdy už třeba nebyl schopen zvednout ruce nad hlavu.

Snímky z jeho zajetí a následného propuštění si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu