válkaČeskoslovenskoobjevy

Americký program měl z dětí udělat krevní banky. Ve škole jim tetovali krevní skupinu

Americký program měl z dětí udělat krevní banky. Ve škole jim tetovali krevní skupinu
Zdroj: Profimedia

V rámci bezpečnostních opatření se během studené války děly věci, které nám dnes musí připadat až neuvěřitelné. Jednou z nich byl americký program, který z dětí a dospělých dělal chodící krevní banky.

Simona Knotkova 22. května 2021

Zatímco ve světě panovala studená válka, nad americkými občany se každodenně vznášela hrozba jaderného útoku. Pokud by mělo dojít k nejhoršímu, bylo třeba, aby měla země dostatečné rezervy krve. Ty kvůli válečnému konfliktu v Koreji a zásobování na dálku docházely. V případě útoku navíc existovalo riziko, že budou sklady krve zničeny. Řešení? Chodící krevní banky. Všichni občané měli u sebe nosit psí známku nebo mít tetování, které by zdravotníky informovalo o krevní skupině člověka, díky čemuž mohla být podána okamžitá transfúze.

Thumbnail # Bombajská krev je jednou z nejvzácnějších krevních skupin na světě
Mohlo by Vás zajímat:

Bombajská krev je jednou z nejvzácnějších krevních skupin na světě

Program Operation Tat-Type schválil v roce 1950 Výbor pro lékařskou civilní obranu v čele s doktorem Andrewem C. Ivym. Mimochodem – tetování s krevní skupinou pravděpodobně odkoukal od nacistů, se kterými se setkal během norimberských procesů. Možná právě u nich si také všiml promyšleného umístění kérky na hrudi, boku nebo podpaží. Kdyby totiž došlo k výbuchu, u končetin hrozilo jejich utržení.

V Chicagu se program nakonec neuchytil, ale v okrese Lake County v Indianě se nechalo do konce roku 1955 potetovat 60 tisíc lidí. U dětí k tomu museli dát písemný souhlas jejich rodiče. Den, kdy měly děti dostat své tetování, byl pro většinu z nich hororem. Žádné pořádně nevědělo, co ho čeká, a na jejich náladě ani nepřidával pláč a jekot, který do čekárny doléhal z tetovací místnosti.

Thumbnail # Je váš krevní Rh faktor negativní? Podle jedné teorie můžete být mimozemského původu
Mohlo by Vás zajímat:

Je váš krevní Rh faktor negativní? Podle jedné teorie můžete být mimozemského původu

„Živě si pamatuju ten den, kdy děti křičely ve škole. Byla jsem vyděšená a chtěla jsem odejít, ale nešlo to. Pak přišla řada na mě a já začala vzlykat. Píchnutí bylo opravdu bolestivé a já potom jen brečela a brečela,“ vzpomínala kupříkladu Annella Petkovich-Dixon. Dodává, že její matka svého rozhodnutí později litovala, ale kérka se už nedala vymazat.

Podobně dopadly také některé děti z Michiganu a Massachusetts. Celkově byl program ale hodnocen jako propadák, protože lidé své známky ztráceli a většina z nich se odmítala tetovat, nemluvě o zbytečných nákladech, které do něj byly vloženy. Podle dnešních standardů je před krevní transfuzí vyžadována křížová zkouška, takže podobný program by neuspěl.

Další články

Zavří­t reklamu