válkaČeskoslovenskoobjevy

Americký prezident Ronald Reagan byl populární herec. V Hollywoodu má i svou hvězdu

Hereckou kariéru započal Ronald Reagan v roce 1937 poté, co se zúčastnil kamerových zkoušek v Hollywoodu. Pod taktovkou studia Warner Bros. debutoval v krimi snímku Love Is On the Air. Zprvu účinkoval v béčkových filmech, ale postupně se propracovával k významnějším projektům. Jedním z nich bylo kupříkladu na Oscara nominované drama Hořké vítězství (1939), kde se objevil po boku Bette Davis či Humphreyho Bogarta.

Diváci si oblíbili jeho příjemné vystupování, zvučný hlas i atletickou figuru. Podle postavy George Gippa z filmu Knute Rockne All American (1940) mu začali přezdívat The Gipper. Tato přezdívka mu zůstala už do konce života. Sám Reagan však za svůj nejlepší výkon považoval roli ve snímku Kings Row (1942), v němž ztvárnil muže s amputovanýma nohama. Hlášku „Where’s the rest of me?“ (v překladu „Kde je můj zbytek?“) o více než dvacet let později využil jako název své autobiografie.

K natáčení se vrátil také po konci 2. světové války. Z plátna kinosálů se ale postupně přesouval na televizní obrazovku, kde se například zhostil moderování a produkce pořadu General Electric Theater. Funkci prezidenta si vyzkoušel už ve Sdružení filmových a televizních herců (SAG), které vedl v letech 1947-1952 a 1959-1960. Jako filmový herec se před kameru naposledy postavil v roce 1964 v remaku stejnojmenného filmu (a adaptaci povídky Ernesta Hemigwaye) Zabijáci. Po této herecké zkušenosti se definitivně stáhl ze světla reflektorů a plně se soustředil na politiku.

Během aktivních uměleckých let Reagan ztvárnil na 88 rolí, a i když se nikdy nestal tak slavným jako například jeho kolegové Cary Grant nebo zmiňovaný Bogart, jeho hvězda dnes zdobí chodník slávy v Hollywoodu.

Otevřete naši galerii a připomeňte si život Ronalda Reagana předtím, než v roce 1981 nastoupil do úřadu amerického prezidenta.

Další články

Zavří­t reklamu