válkaČeskoslovenskoobjevy

Americký pilot sestřelil pistolí japonskou stíhačku

Americký pilot sestřelil pistolí japonskou stíhačku
Zdroj: warhistoryonline.com

Owen J. Baggett padal na padáku, když se k němu řítil japonský stíhací letoun Zero. Vytáhl svůj kolt 1911 a vypálil směrem k letadlu čtyři střely. Zero se obrátilo na záda a havarovalo. V hlavě pilota byla nalezena kulka.

Tomáš Chalupa 21. června 2019

Baggett sloužil za druhé světové války u 7. bombardovací skupiny v Indii. Létal na bombardéru B-24 a shazoval bomby na japonské zásobovací trasy v Barmě. V průběhu jedné mise byl Baggettův letoun napaden japonskými zery. Japonci kropili svými palubními kanony a kulomety celý trup bombardéru a způsobili mu vážná poškození. Kapitán letounu Jensen byl v pilotní kabině zasažen a zraněn.

Členové posádky se snažili uhasit požár, který na palubě vznikl. Do toho po bombardéru dále pálila zera. Situace se stávala neudržitelnou. Nezbývala jiná možnost, než z umírajícího stroje vyskočit z nouzových otvorů.

Jenže výskokem z letadla drama neskončilo. Japonští piloti totiž s oblibou stříleli na bezbranné letce visící na padácích. A přesně to se stalo i v tomto případě. Japonci jako na střelnici zabili postupně dva členy posádky. Baggett dostal jednu kulku do ramena. Věděl, že pokud bude jen tak viset bezmocně na padáku, dolů živý nedoletí.

A tak se rozhodl, že neprodá svou kůži lacino, a vytáhl svou jedinou zbraň – Colt 1911, věrného druha každého letce. Střílet na nalétávající stíhačku je sice bláhovost, ale když máte zemřít, zkusíte leccos. A Baggett se skutečně trefil a poslal jedno zero k zemi.

Jensen, Baggett a ještě jeden člen posádky nakonec úspěšně přistáli na zemi. Protože zbylí Japonci stále kroužili kolem, rozhodli se rychle ukrýt do pralesa. Tam je ale zajali místní Barmánci a předali je Japoncům.

Na všechny čekaly roky v japonských zajateckých táborech. Baggett v nich přišel o polovinu své hmotnosti a několikrát byl na prahu smrti. Právě v zajateckém táboře se dozvěděl od jednoho spoluvězně, že skutečně sestřelil japonské zero. Harry Melton byl sestřelen při tom samém náletu jako Baggett a zajatí Japonci mu prý řekli, že jednoho pilota zasáhl do hlavy Američan na padáku. Pilot havaroval a jeho tělo při nárazu vypadlo z kabiny. V jeho hlavě byla kulka z pistole.

Baggett tak je doposud jediným pilotem, kterému se podařilo sestřelit letadlo pistolí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu