Vyšetřovatelé se snaží přijít na původce neznámého odéru.

Vyšetřovatelé se snaží přijít na původce neznámého odéru. | zdroj: odditycentral.com


Americký okres obklopuje tajemný zápach. Nikdo neví, odkud pochází

TÉMATA: zápach | ovzduší | usa

user-avatar

Simona Knotková

10. 03. 2020 | 08:00

Pronikavý zápach ve vzduchu hlásí lidé z mnoha měst amerického okresu Delaware v Pensylvánii. Vzhledem k jeho proměnlivé povaze není možné určit jeho původ.

Problém s tajemným zápachem začal už v říjnu loňského roku. Nepříjemný odér ve vzduchu byl poprvé zaznamenán ve městě Aston. Později se přidala také další města, mezi nimiž bylo například Brookhaven, Glenolden či Ridley.

Některým lidem zápach připomíná benzin, jiní ho popisují jako síru. Odborníci zatím nejsou schopni určit jeho původ. Nejenom že se pokaždé objevuje na různých místech napříč celým okresem Delaware, ale stejně jako zčistajasna přichází, tak zase náhle mizí.

"Lidé, kteří na tom pracují, se s něčím takovým ještě nikdy nesetkali. Něco, co přichází a zase odchází, a zdá se, že naprosto náhodně. V takových případech obvykle dostáváme opakované stížnosti od stejné skupiny lidí. Pokud se ale bavíme o tak rozšířené oblasti, nutí vás to se ptát: Jde to z nějakého zařízení? Nebo je to něco, co se pohybuje?" sdělila Virginia Cain, koordinátorka komunitních vztahů z Ministerstva ochrany životního prostředí v Pensylvánii.

O neschopnosti definovat povahu zápachu mluví také velitel hasičů z Brookhavenu Rob Montella: "Když přijedeme na místo, trvá to jenom krátkou chvíli. Než se nám podaří nainstalovat všechny přístroje, do deseti až patnácti minut to obvykle vyprchá."


V okrese se nachází několik ropovodů a plynovodů. Je ovšem nepravděpodobné, že by havárie na jednom místě způsobila náhodný výskyt zápachu na několika od sebe vzdálených lokalitách. Stejně tak se jako nemožná jeví varianta, že by za vznikem zapáchajícího ovzduší mohla stát skládka v Norwoodu.

Ne všichni obyvatele berou tajemný zápach jako komplikaci. Někteří jsou názoru, že určitá města "prostě smrdí" a člověk to později už ani nevnímá. "Pokud to nikomu neubližuje, koho to zajímá?" ptá se kupříkladu Bill Smith z města Ridley.

Vedoucí záchranné služby Tim Boyce oproti tomu obyvatele nabádá, aby cokoliv divného ihned hlásili, a pomohli tak vyšetřovatelům vypátrat viníka: "'Nemějte strach,' není odpověď, kterou by občané měli přijmout. Nikdo by neměl trpět plynné výpary, které se šíří po zemi."

 

user-avatar

Simona Knotková

10. 03. 2020 | 08:00

Zavří­t reklamu