Conevay nalevo jde se svými průvodci do vězení Halden | zdroj: internet


Tohle není showroom z Ikei, ale norské vězení!

Norové jsou pověstní svým liberálním přístupem k vězeňství, jak se ukázalo například v případě masového vraha Breivika. Luxusní podmínky však panují i v jiných věznicích v Norsku, jak se přesvědčil bývalý americký dozorce, který jednu z nich navštívil.

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2014 | 00:24

Bývalý dozorce z věznice v Attika v New Yorku James Conevay navštívil v rámci natáčení televizního dokumentu norskou věznici Halden. Jedno z nejmodernějších nápravných zařízení v celém Norsku mu otevřelo své brány a Conevay nevycházel z údivu.

Vězení jako klícka

Průvodcem po vězení mu byl hlavní dozorce Jan Stromnes. „Mám co dělat, abych uvěřil, že jsem ve vězení,“ řekl mu po chvíli Conevay. Vězení je v lesích a horách, a tak se Conevayovi zdálo, že jde spíše o turistické letovisko. „Snažíme se přiblížit podmínky vězení co nejvíce přírodě. Naším cílem je udělat podmínky ve vězení co nejpodobnější normálnímu životu. To je klíčový prvek celého vězeňství v Norsku,“ vysvětlil mu Stromnes.

Tohle je prosím cela. Spíš to vypadá jako někde v obýváku. A kde jsou mříže?

V Bloku C Conevay spatřil celu pro deset vězňů, vybavenou televizí, terčem na šipky a také kuchyňským náčiním včetně nožů a vidliček. Conevay byl zjevně zmaten. „Překvapuje mě, že vidím ocelové předměty, jako jsou nože. Jsme vůbec ve vězení?“ kroutil hlavou Conevay. A to zdaleka není všechno. Vězni v Haldenu mají k dispozici také dílnu s nejrůznějším nářadím včetně šroubováků, kladiv a klíčů. „Ani jim to nemusí lidé zvenčí zapékat do koláčů,“ poněkud hořce zavtipkoval Conevay.  

Za nůž na cimře se v našich vězeních chodí na samotku, tady se s nimi vaří

Vězni mají k dispozici také Xbox. A nahrávací studio s hudebními nástroji. "Vím, že vláda provozuje nejrůznější programy na přípravu vězňů pro vstup do normálního života, ale tohle jsem ještě nikdy nikde neviděl. To už je trošku přes čáru,“ šokovaně konstatoval Conevay. Ještě dodal, že v americkém vězení učili vězně tesařině nebo je připravovali na dokončení školy. „Jakou kariéru chtějí dělat vězni, kteří používají tohle nahrávací studio?“ Podle Stromnese jde o součást hudebního výukového programu, který má snížit kriminalitu.  

Je libo trochu hudby?

„Kdybych se zeptal svých vězňů v Attice, aby vymysleli vězení svých snů, bylo by to tohle. Zbývá už jen nechat jim klíče od cel. Haldenské vězení je podle mě utopie,“ shrnul návštěvu v Haldenu Conevay.

Každý večer se tu paří videohry

Který vězeňský systém je lepší, by mohla ukázat následující statistika. V Norsku je za mřížemi 3 571 vězňů, což je 70 lidí ze 100 000. V USA sedí ve vězení 2 228 424 lidí, což je 707 ze 100 000, to je desetkrát vyšší poměr.  Z takového vězení, jako je Halden, by asi neutíkal ani náš Kajínek. Zřejmě by celá léta pařil na Xboxu, anebo natočil desku folkových balad. 

Dejte vězňům klíče od cel, tohle není vězení

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2014 | 00:24

Zavří­t reklamu