Muž doplatil na pochybnou léčebnou praktiku.

Muž doplatil na pochybnou léčebnou praktiku. | zdroj: amusingplanet.com


Amerického průmyslníka zabil radioaktivní lék. Jeho ostatky byly i po letech kontaminované

TÉMATA: zdraví | radioaktivita | šarlatánství

user-avatar

Simona Knotková

28. 02. 2020 | 10:00

V předešlých letech nedali někteří šarlatánští léčitelé dopustit na radioaktivní vodu. Průmyslník Ebenezer Byers na ni krutým způsobem doplatil.

Ebenezer Byers byl nadšený sportovec, miláček žen a hlavně syn bohatého průmyslníka Alexandera Byerse, což mu umožňovalo žít bezstarostný život. On sám byl později dosazen do čela jeho železářské společnosti. Úspěchy zažíval také na poli amatérského golfu. Jeho život zásadním způsobem ovlivnil incident, ke kterému došlo v roce 1927. Byersovi bylo tehdy 47 let. Vlakem se vracel z fotbalového zápasu mezi Yale a Harvardem. Ve spacím vagonu upadl z horního lůžka a zranil si rameno. Doktoři se mu ho poté snažili všemožnými způsoby vyléčit, ale Byers si stěžoval na neustávající bolest, která ho omezovala v golfu.

Jeho osobní doktor Moyar mu nakonec předepsal Radithor. Jednalo se o radiovou vodu, kterou si nechal patentovat nedostudovaný lékař William J. A. Bailey. Ten ji popisoval jako silný metabolický stimulant a afrodiziakum, které ulevovalo od množství neduhů, od bolesti hlavy přes astma až po chudokrevnost. Každá lahvička obsahovala destilovanou vodu obohacenou o minimálně jednu mikrocurii izotopu 226Ra a 228Ra. Reklama tento zázrak prezentovala jako "Lék živých mrtvol" či "Věčný svit". Balení o 24 dávkách se dalo pořídit za 30 dolarů.

William J. A. Bailey (1884-1949). Zdroj: jamanetwork.com

Po dobu tří let jich Byers denně vypil cca tři. Zprvu na sobě skutečně pozoroval pozitivní účinky a byl plný síly a elánu. Tento efekt však brzy vymizel a začal se dít opak. Den ode dne se muž cítil hůř. Ztratil mnoho ze své váhy, začaly mu padat vlasy a trpěl silnými bolestmi hlavy. Na jeho případ si posvítil doktor Joseph Manning Steiner, který diagnostikoval jasnou otravu radiem. Do celé záležitosti se zapletla také Federální obchodní komise, která s nemocným Byersem pořídila výpověď. V té době muž už nebyl schopný cestovat, a tak se setkání uskutečnilo u něho doma.

"Ač byl roky stále mladý a mentálně čilý, stěží zvládl mluvit. Jeho hlava byla pokrytá obvazy. Podstoupil dvě po sobě jdoucí operace, během kterých mu byla odstraněna celá horní čelist včetně dvou předních zubů a většina jeho dolní čelisti. Zbývající kostní tkáň jeho těla se pomalu rozpadala a v jeho lebce se začaly tvořit díry," popsal jeho zbídačený stav advokát Winn.

Dřív pohledný muž se začal doslova rozkládat před očima. Zdroj: amusingplanet.com

Pomoci mu už nebylo. O šest měsíců později zemřel v pouhých 51 letech. V té době měl v rozkládajícím se zbytku čelisti už jenom šest zubů. Nefungovaly mu ledviny a mozek měl nateklý. V kostech mu naměřili smrtelné hodnoty radia. I když byla jako oficiální příčina smrti uvedena vícenásobná rakovina, je asi neoddiskutovatelné, že nemoc způsobila právě radioaktivní voda. Proti těmto nařčením se rázně bránil sám Moyar: "Nikdo jiný z mých pacientů nezemřel na radiovou léčbu. Já sám jsem za svého života vypil stejně, nebo dokonce ještě víc radiové vody než pan Byers, a ve svých 51 letech jsem aktivní a zdravý. Věřím tomu, že radiová voda má své jednoznačné místo v léčbě určitých nemocí, a předepisuji ji, pokud to považuji za nutné."

Federální obchodní komise u soudu sice uspěla a podařilo se jí dostat Radithor z pultů lékáren. Bailey však za své činy nebyl nikdy souzen a dál si vydělával obří sumy peněz za prodej šarlatánských léčiv.

Ebenezer Byers byl pohřben v olověné rakvi. Když jeho tělo v roce 1965 pro vědecké účely exhumovali, stále bylo vysoce radioaktivní.

user-avatar

Simona Knotková

28. 02. 2020 | 10:00

Zavří­t reklamu