válkaČeskoslovenskoobjevy

Americké námořnictvo vyvíjí ponorku s laserovou zbraní

Americké námořnictvo vyvíjí ponorku s laserovou zbraní
Zdroj: iflscience.com

Závody ve zbrojení jsou v plném proudu, o tom už dnes nikdo nepochybuje. Americké námořnictvo proto chystá sérii nových zbraní. Mezi ty nejzajímavější patří ponorka budoucnosti s dosud neznámým typem laserové zbraně.

Tomáš Chalupa 8. února 2020

Laserové zbraně už existují, vyvíjí je nejen Spojené státy, ale také Čína (Rusko považuje laserové zbraně oficiálně za neperspektivní) a jsou jimi údajně vyzbrojená už některá plavidla. Jenže jde bez výjimky o lodě a lasery mají střílet nad hladinou. Tam je jejich efektivita nesporná. Složitější je to s účinností laseru pod hladinou, kde je jeho rychlost menší. Právě proto je zajímavý koncept ponorky vyzbrojený jakýmsi druhem laserové zbraně.

Zatím jsou to vše jen dohady, ale zřejmě bude laserové dělo umístěno v tzv. fotonickém stěžni. To je zařízení, které ponorka může vysunout nad hladinu. Jde o vylepšenou verzi periskopu, protože fotonický stěžeň je osazen kamerami, takže poskytuje 360stupňový obraz všeho kolem. Laserové zařízení by bylo zřejmě na tomto stěžni. Například u ponorky USS Colorado se celý stěžeň ovládá pomocí X boxu, jinak se běžně ovládá systémem pák.

Laserová zbraň má být instalována na ponorkách třídy Virginia, což je nejmodernější třída útočných ponorek s jaderným pohonem. Laserová zbraň nazývaná zatím HEL (High Energy Laser) potřebuje obrovské množství energie, takže jaderný reaktor v ponorce je v podstatě jedinou možností, jak tuto energii zajistit.

Žádné detaily ale námořnictvo ke zbrani ani jejímu využití nezveřejnilo. Jde o utajovaný projekt a není ani jasné, jak daleko celý vývoj je. Jinak se ale laserové zbraně objevují na amerických válečných plavidlech od roku 2014, kdy z jednoho zkušebního laseru vystřelila loď USS Ponce v Perském zálivu. Jde o vysoce výkonný laser XN-1 LaWS neboli Laser Weapons Systém. Doba, kdy po sobě budou lodě střílet nikoliv děly či raketami, ale laserem, se zřejmě blíží.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu