válkaČeskoslovenskoobjevy

Americká stíhačka přistála v poli bez pilota

Americká stíhačka přistála v poli bez pilota
Zdroj: Wikimedia Commons

2. února roku 1970 odstartovaly tři stroje F-106 Delta Darts z letecké základny Malmstrom v Montaně. Jedno z nich se dostalo do problémů a pilot musel stroj opustit pomocí katapultu. Ovšem stroj se nezřítil k zemi.

Tomáš Chalupa 7. června 2021

Stroj, který začal náhle padat, pilotoval Gary Faust. S řízením chvíli bojoval, ale když stroj klesl na 15 tisíc stop, rozhodl se katapultovat. Jenže když opustil letadlo, stalo se cosi podivného. Stroj sám prudký pád vybral. Došlo k tomu, že se změnilo těžiště díky tomu, že pilot byl pryč. Svou roli také sehrál tlak, který vyvinulo samotné odpálené sedadlo. Celkově došlo ke šťastné souhře několika různých fyzikálních sil, které ve výsledku let stroje vyrovnaly, zatímco pilot opodál klesal k zemi na padáku. „Gary, měl by ses raději vrátit zpět do letadla,“ zavolal žertem vysílačkou jeden z dalších pilotů, kteří celou situaci sledovali.

Thumbnail # Letadlu uletěl za letu kus střechy, na místech pasažérů byste rozhodně nechtěli být
Mohlo by Vás zajímat:

Letadlu uletěl za letu kus střechy, na místech pasažérů byste rozhodně nechtěli být

Letadlo pak pomalu plachtilo a ztrácelo výšku, až poměrně elegantně přistálo na poli u farmy Big Sandy. Pilot na padáku dopadl poněkud dál do hor, kde ho našli místní obyvatelé. Na místo dorazil mezitím šerif, který dokonce vlezl do kokpitu stroje. Ten se ale začal podivně třást a posouvat se dopředu, takže raději rychle vylezl. Letadlo se pak skutečně posunovalo dál a urazilo ještě asi 400 yardů, než mu definitivně došel benzín. I po přistání totiž stále pracoval jeho motor, který jej posouval po kluzkém poli kupředu. Stroj byl ale minimálně poškozen a důstojník, který měl na starosti jeho odvoz na základnu, dokonce prohlásil, že lepší by bylo, kdyby na ni letadlo normálně přeletělo. Stroj byl později opraven a zařazen do služby. Získal přezdívku Cornfield Bomber.

Thumbnail # Důchodce se omylem kataplutoval ze stíhačky
Mohlo by Vás zajímat:

Důchodce se omylem kataplutoval ze stíhačky

Není to jediný podobný případ, kdy letadlo letělo bez pilota. V roce 1989 se katapultoval sovětský pilot Migu-23 nad Polskem. Stroj byl 500 stop nad zemí, když se pilot katapultoval, což opět vedlo nejen k vyrovnání stíhačky, ale Mig dokonce vystoupal do 35 tisíc stop.  V této výšce letěl sám dál a doletěl takto za doprovodu nevěřících pilotů stíhaček F – 16 až do Belgie. Urazil 900 mil a nakonec havaroval na farmě poblíž Krotrijku. Při nehodě zahynul jeden obyvatel farmy.

Další články

Zavří­t reklamu