válkaČeskoslovenskoobjevy

Americká jaderná ponorka se srazila s neznámým objektem

Americká jaderná ponorka se srazila s neznámým objektem
Zdroj: Wikimedia Commons

V Jihočínském moři došlo ke znepokojivé události, při níž byla poškozena americká jaderná ponorka. Nejvíce matoucí je, že podle amerického námořnictva zatím nikdo neví, do čeho narazila. Srážka s "neznámým objektem" způsobila poškození ponorky a také několik zranění na palubě, a tak je nyní plavidlo na cestě na Guam k úplnému posouzení.

Tomáš Chalupa 13. října 2021

Podle zprávy televizního kanálu CBS News americké námořnictvo ve čtvrtečním prohlášení potvrdilo, že jaderná ponorka známá jako USS Connecticut se 2. října srazila s neznámým objektem, „když operovala v mezinárodních vodách v indopacifické oblasti“. Samotná ponorka je rychlé útočné plavidlo poháněné jadernou energií, takže srážka se záhadnými objekty není zrovna ideální situací, která by mohla při plavbě pod hladinou nastat.

Kromě škod a zranění členů posádky, je tato událost znepokojivá i z hlediska mezinárodního napětí v regionu, neboť oblast, kde k havárii údajně došlo, je oblastí, která je více než bohatě zastoupena územními spory. Čínští představitelé vyjádřili nad havárií „vážné znepokojení“ a požadují, aby bylo poskytnuto více informací o účelu plavby ponorky, jejím stavu a možnosti úniku jaderných látek do mořského prostředí.

Podle prohlášení námořnictva je ponorka „nadále v bezpečném a stabilním stavu“ a její jaderné složky „nebyly ovlivněny a zůstávají plně funkční“.

 

Další články

Zavří­t reklamu