Tank Ripsaw při zkouškách ve skotském Aberdeenu | zdroj: youtube.com


V americké armádě se brzy obejdou bez tankistů. Zavádějí dálkově řiditelný tank

TÉMATA: technologie | zbraně | tanky | videa

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 06. 2015 | 08:30

Při rychlém rozvoji dronů jako bezpilotního bojového prostředku se začali někteří lidé ptát, zda armáda v budoucnosti bude vůbec potřebovat nějaké piloty. Nyní to vypadá, že je na řadě otázka, zda armáda bude potřebovat také tankisty. Nebo zda vůbec bude potřebovat nějaké vojáky v poli. Brzy se totiž na bojišti může objevit Ripsaw, dálkově řiditelný bojový tank.

Dálkově řiditelný bojový tank není tak velká novinka, jak by se mohlo zdát. Už v roce 1944 používali Němci na západě malé tanky Goliáš, které byly dálkově ovládané rádiem. Byly naplněné výbušninou a jejich jediným cílem bylo přijet k nepříteli a vybuchnout. Úspěch tato zbraň příliš neměla, byla poruchová a neohrabaná. To by ovšem neměl být případ dnešního tanku Ripsaw.

Tank Ripsaw totiž není žádný robotí kamikaze a nemá za úkol žádné sebevražedné mise. Naopak, má za úkol bojovat. Umí volit cíle, nabíjet a měnit zbraně, a to vše díky povelům operátora sedícího bůhvíkde, klidně i stovky kilometrů daleko. Podle armádních představitelů je jeho role vést pěchotu do boje

Abychom ale věci uvedli na pravou míru, zatím Ripsaw nikoho nikam nevede. Absolvoval právě testy na kilometr dlouhé dráze s mnoha překážkami. Vše prý dopadlo dobře. "Zrušili jsme měděné kabely a celé ovládání je nyní dálkové. Dálkově se ovládá tank i veškerá jeho výzbroj. Výsledky jsou zatím povzbudivé," říká šéf konstrukčního týmu Bob Testa

Tank používá pro ovládání zbraní systém Common Remotely Operated Waepon Station (CROWS), která se využívá na amerických tancích už od roku 2004. Umožňuje posádce obsluhovat a střílet ze zbraní, aniž by museli vystrkovat hlavu z tanku a hledat cíle. Vše vidí na obrazovce. 

Dalším systémem, který tank využívá je ARDEC, tedy systém určený k výběru správné munice. "Lze volit mezi smrtelnou a omračující municí. Může vybírat průrazné nebo explozivní střely. Zbraň se jimi nabíjí sama, jen na povel operátora," vysvětluje Testa. 

Podle Testy nehrozí, že by se tank "zbláznil" vymkl kontrole a začal jezdit a střílet zcela autonomně. "Válka je výhradně lidská činnost a existuje mnoho směrnic, které použití autonomních robotů zakazují," říká Tetsa.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 06. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu