válkaČeskoslovenskoobjevy

Expanze milionů medúz! Kde se vzaly, je záhadou

Buďme rádi, že v Česku nemáme moře. Aspoň nám nehrozí to, co se nedávno přihodilo na západním pobřeží severní Ameriky. Nájezdy miliard malých potvůrek, které se podobají medúzám a stejně jako ony umí člověka nepříjemně popálit! Okupují teď pláže od jižní Kalifornie až po britskou Kolumbii a turisté si nemají ani kam složit deku. Proč náhle v takovém množství opustily moře a zaparkovaly na plážích, je záhadou. Někteří experti tvrdí, že je to kvůli oteplování a znečišťování moří.

blondie 25. srpna 2014

Při bližším pohledu se tento tvoreček zvaný „parůska komůrkatá“ člověku jeví nádherně, až mysticky. Je jasně modrý, velikosti dlaně a na moři vypadá jak maličká plachetnice. Má totiž plovák naplněný plynem, který se umí vztyčit a podobá se plachtě. Díky ní tak celé dny tyhle potvůrky na moři vesele jachtaří.

Nejsou to ovšem medúzy, ale polypovci a od medúz se liší hlavně tím, že žijí pohromadě, v milionových koloniích. Stejně jako medúza však používají stejnou zbraň k omráčení své kořisti! Jejich žahnutí sice člověku většinou nezpůsobí smrt ani přílišnou bolest, přesto je lepší se jim pokud možno vyhnout. Ostatně jak vidíte na videu, dokázali tihle malí žahavci kalifornské pláže dokonale vyčistit od lidí. To mají za to, jak jim znečistili oceán!

Další články

Zavří­t reklamu