válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané zmařili nacistický pokus zničit Hooverovu přehradu, který se ovšem nikdy nekonal

Američané zmařili nacistický pokus zničit Hooverovu přehradu, který se ovšem nikdy nekonal
Zdroj: allthatsinteresting.com

Hooverova přehrada zásobuje elektřinou velkou část jižní Kalifornie a je tak velmi významnou energetickou stavbou. Německo se pokusilo za druhé světové války tuto důležitou vodní stavbu zničit.

Tomáš Chalupa 12. března 2018

Už v roce 1939 si americké úřady všimly, že kolem přehrady se motá mnoho německých turistů, kteří si ji fotografují. Podezření zesílilo, když americká ambasáda v Mexiku poslala ministerstvu zahraničí depeši, kde psala, že dva němečtí agenti plánují vyhodit přehradu do povětří. Agenti se měli maskovat jako rybáři na výletě na jezeře Lake Mead. Měli si pronajmout loď, se kterou by se dostali dostatečně blízko k sacím věžím přehrady, které by pak odpálili výbušninami.

Úřady jednaly rychle a v tichosti zamezily jakýkoliv pohyb civilistů u přehrady nebo na jezeře. Jinak ale nebezpečí držely úřady v tajnosti, protože nechtěly vyvolat paniku mezi veřejností. Lidé si přesto všimli, že na jezeře se nějak dlouho neobjevily žádné rybářské lodě. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že zákaz byl kvůli německému plánu zničit přehradu, který se ale ukázal jako pouhá fáma.

Plány na zabezpečení přehrady přesto i dál byly velkolepé. Uvažovalo se o masivním betonovém krytu, který by měl přehradu ochránit proti náletům letadel, ale ukázalo se, že takové množství zdrojů na ochranu přehrady prostě vláda neuvolní. Navíc by těžko lidé uvěřili, že přehrada je v bezpečí, pokud by na ní probíhala taková velká stavba. Tak byly alespoň nainstalovány silné světlomety. Pod vodou byly nataženy speciální sítě ze silných kabelů. Po útoku na Pearl Harbor bylo dokonce na přehradě vybudováno betonové kulometné hnízdo.

To stojí na přehradě dodnes, aby zabránilo útoku, který nakonec nikdy nepřišel. Není ani z historických archivů zřejmé, že by Němci skutečně plánovali útok proti přehradě. Několik skupin agentů mělo sice za úkol obecně provádět sabotáže na důležitých zařízeních, ale všechny skupiny agentů byly dopadeny dříve, než vůbec začaly cokoliv podnikat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu