válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané za války sbírali kovy, aby pomohli průmyslu

Američané za války sbírali kovy, aby pomohli průmyslu
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 10 fotek+ 11 fotek

Americká vláda za druhé světové války povzbuzovala obyvatele, aby shromažďovali co nejvíce kovů do sběru. Ze starého železa se recyklací zase daly vyrábět zbraně, lodě i letadla. Američané se do sběru starého železa pustili skutečně s vervou.

Tomáš Chalupa 2. února 2021

Do sběru dávali lidé všechno, od pánví a hrnců přes kovové zábradlí kolem domů až po automobilové nárazníky a další součástky. Vše bylo chápáno jako znak patriotismu, takže nebyl výjimečný pohled na lidi s acetylenovými hořáky, jak taví kovové součásti svých domů, aby je dali do sběru.

V texaském městečku Lubbock dokonce dali na náměstí bustu Adolfa Hitlera. Měla sloužit jako jakýsi terč, lidé po něm mohli házet menší kovové předměty, které pak rovněž končily ve sběru.

Závody ve sběru se netýkaly jen kovů, ale také gumy, která byla rovněž strategickou surovinou. Řidiči se zbavovali starých pneumatik, gumových obkladů nebo trubek. Bylo takto shromážděno 450 000 tun gumy, ale použít se dala jen menšina. Většinou totiž šlo o gumu velmi špatné kvality.

Další komoditou potřebnou pro válečné úsilí byl papír. Sběr papíru probíhal organizovaně ve školách, byly organizovány skupinky, které sbíraly papír od občanů. Říkalo se jim paper troopers, což mladým hochům znělo jako paratroopers, tedy výsadkáři. Ještě v roce 1944 byl nedostatek papíru ve Spojených státech velmi citelný.

Thumbnail # Potápěči rozkrádali vrak bitevní lodě a prodávali ho do sběrných surovin
Mohlo by Vás zajímat:

Potápěči rozkrádali vrak bitevní lodě a prodávali ho do sběrných surovin

Celkově se dá hodnotit zapojení dobyvatel do těchto sběrných programů jako velmi pozitivní, byť použít se dala většinou jen menší část získaných materiálů. Lidé v zázemí ale hlavně získali možnost aktivně podpořit válečnou výrobu svou vlastní aktivitou, což bylo důležité pro udržení morálky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu