válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané vyvíjeli řízenou střelu, ovládat ji měli holubi

Američané vyvíjeli řízenou střelu, ovládat ji měli holubi

Druhá světová válka zrodila mnoho šílených nápadů a tenhle k nim rozhodně můžeme zařadit. Americký psycholog Burrhus Frederick Skinner se rozhodl přispět k válečnému úsilí a přišel s Projektem Holub. Armáda na něj skutečně kývla a začala vyvíjet první řízenou střelu.

Tomáš Chalupa 14. října 2014

Skinner byl ve své době mimořádně uznávaný psycholog, který se mimo jiné zabýval programováním chování zvířat, speciálně holubů. Ti byli za první světové války používáni jako poštovní kurýři, takže armáda s nimi měla už nějaké zkušenosti, ale to, s čím přišel Skinner, bylo něco zcela nového. Projektoval střelu, kterou by uvnitř ovládali holubi.

Skinner měl holuby opravdu rád

Skinner měl holuby opravdu rád

Skinner měl velmi dobře vyzkoušeno, že holubi se dají formou odměn motivovat k určitému chování a prováděli požadované úkoly. Ve špici střely byly tři čočky přenášející kompletní obraz zvenčí na malou tabulku uvnitř komůrky, ve které byl holub. Skinner vycvičil holuby, aby zobali na určité cíle. Tím, jak zobali do destičky, naváděli raketu na cíl. V podstatě šlo o první dotykový displej na světě.

Programování holuba pomocí zrní

Programování holuba pomocí zrní

Americká armáda sice nebyla úplně přesvědčena o funkčnosti celého systému, ale Skinnerův věhlas zapůsobil na Výbor pro národní obranný výzkum, který na něj přidělil částku 25 000 dolarů a projekt Holub se rozjel. Jenže přestože Skinner dosáhl údajně i poměrně velkých pokroků, nikoho jeho výzkum příliš nezajímal. Skinner si dokonce oficiálně stěžoval, že Projekt Holub nebere nikdo dostatečně vážně, což ho brzdí v postupu. Na konci roku 1944 to armáda se Skinnerovými holubími raketami zabalila.

Raketa připomínající Sputnik

Raketa připomínající Sputnik

Přestože se to zdálo jako úplný konec, po válce si armáda na Skinnerovy nápady vzpomněla a navrhla pokračování projektu pod názvem Projekt Orcon. Ten pokračoval s malými úspěchy až do roku 1953, kdy už byly vynalezeny natolik spolehlivé elektronické naváděcí systémy, že klovající holuby už nikdo nepotřeboval.

Holubí raketa

Holubí raketa

Další články

Zavří­t reklamu