válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané vypravili do Británie loď Santa Clause, vezla dětem dárky

Američané vypravili do Británie loď Santa Clause, vezla dětem dárky
Zdroj: thevintagenews.com

Od počátku první světové války se desetitisíce rodin naráz ocitly bez otců, kteří museli bojovat na frontě a mnozí tam položili život. Jaké to je trávit Vánoce bez táty? Takovou otázku si položili lidé ve Spojených státech, a tak vznikla iniciativa na zaslání dárků těmto rodinám.

Tomáš Chalupa 23. prosince 2019

Prostřednictvím veřejné sbírky se podařilo ve Spojených státech shromáždit tisíce hraček. Ty byly zabaleny v New Yorku a naloženy na loď pojmenovanou příhodně Santa Claus Ship. Původně se loď jmenovala USS Jason a sloužila pro dopravu uhlí přes Atlantik, ale na tom v tu chvíli nezáleželo. Na její palubě se nacházelo 12 000 tun dárků pro děti.

Loď odplula z New Yorku a dorazila do přístavu Plymouth, kde si náklad rozebraly místní charitativní organizace. Dárky byly primárně dávány dětem z rodin, kde muž padl na frontě nebo byl prohlášen za nezvěstného. Další dárky putovaly do rodin uprchlíků z obsazené Belgie.

Dům organizace SSAFA v Lowestoftu, která dárky rozdělovala, informovala, že jsou obklopeni davem dětí, které čekají na svůj dárek. Zájem o nadílku byl pochopitelně mimořádný. Santa Claus Ship pak odplula do Belgie a dalších oblastí postižených válkou, kde rovněž vylodila svůj náklad hraček.

Přestože vyplutí lodi osobně posvětil prezident Woodrow Wilson i ministr námořnictva, loď už další rok znovu nevyplula. Ojedinělá charitativní akce se tak za celou první světovou válku konala pouze v jejím prvním roce. Přesto měla velký vliv nejen pro malé děti, ale i pro Brity jako takové, kteří viděli, že se někdo daleko na druhé straně oceánu stará o to, jaké budou mít jejich děti Vánoce.

Další články

Zavří­t reklamu