válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané ve vietnamské válce shodili na nepřítele záchodovou mísu

Američané ve vietnamské válce shodili na nepřítele záchodovou mísu
Zdroj: warhistoryonline.com

Vypadá to spíše jako z nějaké komedie, ale je to historický fakt. Američané v rámci bombardování Severního Vietnamu shodili na nepřítele minimálně jeden exemplář záchodové mísy.

Tomáš Chalupa 5. listopadu 2015

V říjnu roku 1965 americké letectvo provádělo rozsáhlou bombardovací operaci nad Severním Vietnamem. Kampaně se účastnila také letka námořních bombardérů A-1 Skyraider z letadlové lodi USS Saratoga. Při jednom bojovém letu nesl letoun Clarence J. Stoddarda pod svými křídly kromě obvyklých tříštivých a zápalných bomb také jednu keramickou záchodovou mísu z toalety na letadlové lodi. Když Stoddard odhazoval nad cílem bombu, jeho wingman Robin Bacon to vše nevěřícně filmoval. Podle něj záchod po odhození málem zasáhl trup Stoddardova letadla, pak ale padal k zemi dnem vzhůru.

Nápad vznikl už na palubě USS Saratogy, kde byl jeden záchod rozbitý a měl být hozen přes palubu. Místo toho byl ale shozen na Vietnamce. Velitel lodě si ovšem všiml, že odlétající Stoddardovo letadlo má poněkud netradiční výzbroj, a poslal mu rádiem dotaz: „Co to má, k čertu, 572 pod pravým křídelm?“ Po chvíli přišla odpověď: „Sanitární splachovací bombu.“

Další články

Zavří­t reklamu