Jezero Aspen včera a dnes

Jezero Aspen včera a dnes | zdroj: www.khou.com


Američané ve státě Georgia jsou zdrcení: mizí jim celá jezera!

TÉMATA: podivné jevy | extrémy počasí

user-avatar

Ivanhoe

23. 06. 2015 | 08:30

Představte si, že desítky let žijete u krásného rybníka, kde rybaříte a vozíte se na člunech, a jednoho rána se probudíte, podíváte se z okna a místo třpytící se hladiny uvidíte jen kaluž a bahno poseté těly mrtvých ryb. Přesně takový pohled se nedávno naskytl obyvatelům města College Park v americkém sátě Georgia. Jejich jezero Feldwood přes noc prostě zmizelo. A nejde zdaleka jen o jediný případ.

Podobná věc se tento měsíc přihodila jen 25 mil odtud, ve městě Newnan. I tady se jezero Aspen během jedné noci „vypařilo“ a zanechalo po sobě jen nánosy bahna, z nichž trčely pokroucené kmeny kdysi zatopených stromů. V obou případech se ale záhada brzy vyřešila. Jak se totiž ukázalo, příčinou bylo protržení hliněné hráze, způsobené intenzivními dešti, které v poslední době bičovaly tamní krajinu. Zanedbané hráze zřejmě silně nasákly vodou a nevydržely tlak stoupající vody ve vodní nádrži. Voda se pak přelila a stekla po proudu dolů.

Jezero Aspen

„Když jsem vykoukla z okna a uviděla bahno, chtělo se mi brečet. Byla jsem vyřízená. Bylo to tak krásné jezero,“ sdělila své pocity Sandra Rogersová z College Park. Podobně reagovali i další obyvatelé z obou měst. Pro všechny je zmizení jezera obrovská ztráta. Mnoho ryb navíc uhynulo a z bažiny stoupá nepříjemných puch.

Jezero Feldwood 

Místní se však nemíní se ztrátou jezer smířit, chtějí spojit síly, sehnat potřebné finance, hráz opravit a nádrž opět naplnit vodou. Kraj ani stát jim v tom však nepomůže, neboť se jedná o soukromé pozemky.  

user-avatar

Ivanhoe

23. 06. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu