válkaČeskoslovenskoobjevy

Šílený experiment na lidech: Černochy nakazili syfilidou

Šílený experiment na lidech: Černochy nakazili syfilidou
Zdroj: Wikimedia Commons

Neuvěřitelné věci se děly pod záminkou testování léku penicilinu. Když v roce 2010 telefonoval prezident Obama guatemalskému prezidentu Alvaru Colónovi, sypal si popel na hlavu a omlouval se. Věděl, že má proč. Američané v této středoamerické zemi spáchali velký zločin.

Tomáš Chalupa 11. května 2021

Po druhé světové válce Američané potřebovali otestovat nový převratný lék – penicilin. Jenže Spojené státy nechtěly při výzkumu riskovat životy vlastních obyvatel, a tak se jejich zrak upřel na chudou středoamerickou zemi Guatemalu. Mezi roky 1946 a 1948 nakazili stovky lidí pohlavní nemocí syfilis. Prostředkem byly nakažené prostitutky, které Američané dováželi do Guatemaly a nabízeli je zdarma místním mužům, zejména vojákům. Jenže zdaleka ne všichni nakažení k této nemoci přišli takto „příjemným“ způsobem. Mnoha nedobrovolně testovaným lidem lékaři prostě vpíchli injekci s virem. Šlo o mentálně postižené pacienty a vězně.

Oběťmi Cutlera se staly i malé děti

Oběťmi Cutlera se staly i malé děti

Celkem tak měli nakazit 696 lidí, jenže podle neoficiálních zpráv to bylo přes dva tisíce. Podstatné ovšem je, že není dodnes jasné, jakému procentu z nich byl podáván penicilin a v jaké míře, a především kolik z nakažených se uzdravilo a kolik naopak zemřelo. Nelegální a nelidský medicínský experiment vedl lékař John Cutler. Tento americký Mengele se nerozpakoval píchat injekce i devítiletým dětem.

Cutler při práci

Cutler při práci

Cutler se výzkumu syfilisu věnoval nejen v Guatemale, ale i v samotných Spojených státech. Prováděl testy nové vakcíny proti syfilidě na vězních ve věznici Sing Sing. Byl také zapleten do dalšího případu, takzvaného tuskageeského experimentu. Tam pro změnu lékaři vpichovali syfilidu stovkám amerických černochů z chudinských čtvrtí. Za odměnu dostávali jídlo zdarma, lékařskou péči a pojištění. Nikdo jim však neřekl, že jsou nakaženi syfilidou.

Cutler byl vpichováním syfilisu zřejmě posedlý

Cutler byl vpichováním syfilisu zřejmě posedlý

Zpět ke Guatemale. Američané celá dlouhá desetiletí tajili, že by jakýkoliv podobný medicínský experiment v této zemi probíhal. Teprve v roce 2010 informace o výzkumu zveřejnila Američanka Susan Reverbyová, která na něj náhodou narazila při své vědecké práci. Odhalení přineslo obrovský skandál. Do Guatemaly nakonec volal jak prezident Barack Obama, tak ministryně zahraničí Hilary Clintonová, aby se prezidentovi Colónovi omluvili. Ten sice omluvu přijal, ale zároveň jednoznačně uvedl, že takové experimenty jsou zločiny proti lidskosti. Jenže za ty už nebylo koho potrestat. Cutler zemřel v roce 2003 jako vážený profesor Pittsburghské univerzity. Když se ho v roce 1993 novináři ptali, proč některé nakažené syfilidou neléčil, odpověděl toto: „Bylo nepředstavitelné, že by pacienti s pokročilou syfilidou mohli být léčeni velkými dávkami penicilinu. Narušilo by to zcela naši studii.“

Cutler zemřel jako vážený muž

Cutler zemřel jako vážený muž

Související články

Další články

Zavří­t reklamu