válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané si za studené války koupili jugoslávský vesmírný program, tvrdí kontroverzní dokument

Američané si za studené války koupili jugoslávský vesmírný program, tvrdí kontroverzní dokument
Zdroj: allthatisinteresting.com

Vesmírné závody za studené války mezi Sovětským svazem a Spojenými státy byly po všech stránkách náročné. Obě velmoci investovaly nesmírné prostředky i národní prestiž, aby v nich dosáhly prvenství. Podle jednoho kontroverzního dokumentu dokonce Američané koupili kompletní vesmírný program jednoho ze členů východního bloku – Jugoslávie.

Tomáš Chalupa 9. května 2019

O povaze jugoslávského vesmírného programu pojednává dokument s názvem Houstone, máme problém slovinského režiséra Žigy Virče. Ten se vydal do archivů a zkoumal odtajněné dokumenty týkající se vzniku a vývoje jugoslávského vesmírného programu. A zjistil zajímavé věci, které jsou ovšem kontroverzní a je dopředu třeba konstatovat, že patří spíše do říše fikce nebo konspiračních teorií.

Jugoslávský vesmírný program údajně stál na práci Hermana Potočnika, slovinského dělostřeleckého důstojníka, který byl autorem publikace Problémy vesmírného cestování. Potočnikova kniha i další dokumenty byly objeveny po druhé světové válce jugoslávskou tajnou službou a Tito byl upozorněn na jejich důležitost. Jugoslávští experti je prozkoumali a došli k závěru, že na jejich základě lze postavit vesmírné plavidlo, které by dokázalo přistát na Měsíci.

Tito nařídil, aby na základě těchto dokumentů byla zahájena práce na stavbě vesmírné rakety, a v podstatě tak vznikl jugoslávský vesmírný program. Jako první se začalo hledat vhodné místo, které by sloužilo jako testovací kosmodrom. Tím se stala odlehlá vojenská letecká základna Objekt 505, která se nacházela téměř kompletně pod zemí. Jugoslávci se domnívali, že jejich projekt je lepší než „konkurenční“ sovětský projekt Sputnik.

Jugoslávcům se údajně podařilo postavit raketu s malým modulem, v němž bylo umístěno živé prase. Projekt se jmenoval Triglav 1. Raketa po startu dosáhla stratosféry, modul se pak oddělil a spadl do moře poblíž italských břehů. Prase celý let přežilo. To byl ale zároveň jediný výsledek celého programu. Ten byl zkrátka příliš drahý pro zemi velikosti Jugoslávie, pokud by v něm pokračovala, státní pokladna by za chvíli zela prázdnotou.

Peníze ale nebyly problém pro Američany. CIA informovala Kennedyho, že Jugoslávci mají svůj vesmírný program a dokonce vypouštějí rakety s živými zvířaty. Kennedy vyslal do Jugoslávie zkušeného diplomata Williama Harrimana, následovaného později experty z NASA. Ti byli údajně překvapeni z vysoké úrovně jugoslávského vesmírného programu.

Byl to údajně přímo Tito, kdo Američanům celý program nabídl ke koupi. Už dobře věděl, že není schopen ho dále financovat. Američané zaostávali v té době za Sověty a technologie Jugoslávců by se jim hodily. Jednání trvalo několik hodin, ale nakonec si obě strany plácly a dohoda byla uzavřena.

Co bylo dále, se přesně neví a zhruba tady je potřeba se také zastavit a poukázat na to, že celý příběh stojí značně na vodě. Historik a autor zřejmě nejobsáhlejší biografie o Titovi Jože Pirjevec na 700 stránkách své knihy nikdy jugoslávský vesmírný program nezmínil. Zrnko pravdy vidí jen v tom, že Potočnik skutečně napsal zajímavé práce, které inspirovaly například německého konstruktéra raket Wernhera von Brauna. Rozhodně ale neexistoval žádný jugoslávský vesmírný program. Jugoslávie nebyla absolutně schopna něco takového realizovat, rozhodně ne v době, kdy byl jak americký, tak sovětský vesmírný program teprve na počátku. Neexistovala zřejmě ani ona základna Objekt 505, a pokud ano, určitě to nebyl tajný kosmodrom.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu