válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané postavili celá města z kartonu, aby zamaskovali vojenská letadla

Byl to geniální nápad. Aby nepřátelské bombardéry neviděly shromážděná letadla na zemi, postavili nad nimi Američané celá města. A dokonce tam najali herce, aby předstírali, že tam žijí.

Tomáš Chalupa 3. prosince 2014
Život v umělém městečku

Život v umělém městečku

Celý nápad se zrodil v hlavě odborníka na kamufláž plukovníka Johna F. Ohmera. Ten vedl svou vlastní válku s Luftwaffe, když dokázal postavit věrné imitace tanků nebo letadel z odpadu a umístit je do polí. Piloti tak často útočili na lepenku, karton a gumu a doma hlásili zničení celých kolon amerických vozidel.

Je to strom, není to strom?

Je to strom, není to strom?

Jenže Ohmer šel ještě dál. Získal souhlas pro vybudování rozsáhlých kamufláží nad shromaždišti bombardérů u továrny Lockheedu v Burbanku, Boeingu v Seattlu a Douglesu v Kalifornii. Hodlal tyto komplexy zamaskovat tak, že nad nimi postavil město. Najal desítky malířů, dekoratérů a dalších odborníků a pustil se do díla.

Opravdu pěkná čtvrť na střeše továrny

Opravdu pěkná čtvrť na střeše továrny

Postavili imitace stromů, přemalovali kuřecí pírka na zeleno, jako by to byly listy. Z čouhajících větracích šachet se staly hydranty, vše pokryl umělý trávník z pytloviny. Na tom všem byly postaveny domy, kolem rozmístěny auta z gumy. Jako vrchol byli najati herci, aby předstírali, že jsou obyvatelé čtvrti. Měli se starat o trávník, opalovat se, opravovat gumové auta, zkrátka předstírat život obyvatel. Dokonce vybudoval malá letiště s letadly, co nejdále od skutečných bombardérů, takže pokud by útočníky napadlo, že na letiště zaútočí, jejich bomby by opět dopadly neškodně do polí.

Domečky z lepenky, stromy z maskovacích celt

Domečky z lepenky, stromy z maskovacích celt

Jenže útočníci nikdy nepřiletěli. Ani Luftwaffe ani japonské letectvo nikdy nemělo bombardéry schopné napadnout území USA. Celé ty maskovací orgie byly naprosto zbytečné, protože žádný bombardér nikdy nad továrny nepřiletěl.

A pod tím vším bombardéry

A pod tím vším bombardéry

Další články

Zavří­t reklamu