Ponorka U-576 na moři | zdroj: internet


Američané objevili na dně moře nacistickou ponorku i její oběť

TÉMATA: archeologie | druhá světová válka | mořeplavba | ponorky | usa | německo | potápění

Vrak ponorky U-576 našli na dně Atlantického oceánu u pobřeží Severní Karoliny 30 mil od mysu Hatteras. Jen sto metrů od ponorky leží vrak lodě, kterou sama potopila.

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 11. 2014 | 01:00

Dne 14. července 1942 přišel na velitelství ponorek radiogram od ponorky U-576. Její velitel Hans-Dieter Heinicke poslal zprávu, že jeho loď je poškozena a pokouší se dostat zpět do Německa. Doposud na žádnou loď nenarazil a plavba tak byla jednoznačným neúspěchem. Ale při zpáteční cestě narazil na konvoj KS-520 složený z 19 obchodních a nákladních lodí. Přestože ponorka byla poškozená, Heinicke byl rozhodnut zaútočit. Tohle byla jeho pátá plavba a zatím ani tato, ani ty předchozí rozhodně nebyly nijak oslnivé. Vrátit se opět s prázdnou rozhodně nechtěl.

Takto vypadá vrak ponorky na sonaru

Vzal si na mušku jednu nákladní loď, ale zároveň ho zaměřil sonar doprovodných torpédoborců. Heinicke však útok nepřerušil a odpálil torpéda. Ta zasáhla tři lodě, nikaragujská nákladní loď Bluefields se ihned začala potápět. Heinicke si však svůj úspěch nemohl vychutnat. Na ponorku začaly dopadat hlubinné pumy z letadel a pálit po něm začala i děla lodí. V pár minutách U-576 utrpěla kritické zásahy a klesla na dno moře.

Kapitán Heincike s dýmkou

O sedmdesát let později průzkumná plavidla Okeanos Explorer a Sand Tiger našla vrak ponorky i její oběti. Zatímco z Bluefields přežila celá posádka, Heinicke zemřel na palubě své ponorky společně se všemi  45 muži. Místo nálezu tak je současně válečným hrobem.

Posádka na palubě U-576

Podle historiků si dnešní Američané příliš neuvědomují, jak blízko jejich domovům byla druhá světová válka. Německé ponorky běžně útočily na lodě poblíž amerického pobřeží, některé dokonce vplouvaly do přístavů a ústí řek. „Válka se nevedla někde daleko v Evropě nebo Tichomoří, ale přímo u našeho pobřeží, a tento nález to lidem znovu připomene,“ říká David Alberg, který se výzkumné expedice účastnil.  

Pohled z můstku ponorky

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 11. 2014 | 01:00

Zavří­t reklamu