válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané objevili na dně moře nacistickou ponorku i její oběť

Američané objevili na dně moře nacistickou ponorku i její oběť

Vrak ponorky U-576 našli na dně Atlantického oceánu u pobřeží Severní Karoliny 30 mil od mysu Hatteras. Jen sto metrů od ponorky leží vrak lodě, kterou sama potopila.

Tomáš Chalupa 8. listopadu 2014

Dne 14. července 1942 přišel na velitelství ponorek radiogram od ponorky U-576. Její velitel Hans-Dieter Heinicke poslal zprávu, že jeho loď je poškozena a pokouší se dostat zpět do Německa. Doposud na žádnou loď nenarazil a plavba tak byla jednoznačným neúspěchem. Ale při zpáteční cestě narazil na konvoj KS-520 složený z 19 obchodních a nákladních lodí. Přestože ponorka byla poškozená, Heinicke byl rozhodnut zaútočit. Tohle byla jeho pátá plavba a zatím ani tato, ani ty předchozí rozhodně nebyly nijak oslnivé. Vrátit se opět s prázdnou rozhodně nechtěl.

Takto vypadá vrak ponorky na sonaru

Takto vypadá vrak ponorky na sonaru

Vzal si na mušku jednu nákladní loď, ale zároveň ho zaměřil sonar doprovodných torpédoborců. Heinicke však útok nepřerušil a odpálil torpéda. Ta zasáhla tři lodě, nikaragujská nákladní loď Bluefields se ihned začala potápět. Heinicke si však svůj úspěch nemohl vychutnat. Na ponorku začaly dopadat hlubinné pumy z letadel a pálit po něm začala i děla lodí. V pár minutách U-576 utrpěla kritické zásahy a klesla na dno moře.

Kapitán Heincike s dýmkou

Kapitán Heincike s dýmkou

O sedmdesát let později průzkumná plavidla Okeanos Explorer a Sand Tiger našla vrak ponorky i její oběti. Zatímco z Bluefields přežila celá posádka, Heinicke zemřel na palubě své ponorky společně se všemi 45 muži. Místo nálezu tak je současně válečným hrobem.

Posádka na palubě U-576

Posádka na palubě U-576

Podle historiků si dnešní Američané příliš neuvědomují, jak blízko jejich domovům byla druhá světová válka. Německé ponorky běžně útočily na lodě poblíž amerického pobřeží, některé dokonce vplouvaly do přístavů a ústí řek. „Válka se nevedla někde daleko v Evropě nebo Tichomoří, ale přímo u našeho pobřeží, a tento nález to lidem znovu připomene,“ říká David Alberg, který se výzkumné expedice účastnil.

Pohled z můstku ponorky

Pohled z můstku ponorky

Další články

Zavří­t reklamu