Zvláštní americká tradice lepit žvýkačky na zdi

Zvláštní americká tradice lepit žvýkačky na zdi | zdroj: www.amusingplanet.com


Američané nezapřou slabost pro žvýkačky. Polepují jimi celé zdi!

TÉMATA: usa | cestování | atrakce

user-avatar

Ivanhoe

25. 03. 2015 | 07:00

Tak zatímco Číňané se pyšní Velkou zdí, Izraelci se modlí u Zdi nářků, Němci zbourali Berlínskou zeď a my Češi si zabílili Lennonovu zeď v Praze, tak Američané si tvořili a stále tvoří zdi ze žvýkačkové gumy. Jak by ne, když žvýkačky vymysleli a průměrně jich spotřebují 180 kusů na osobu ročně! Jenže kam pak s nimi?

Žvýkačky jako odpad jsou velký problém. Američané ročně vyprodukují 250 000 tun žvýkačkového odpadu. Mnoho z toho skončí na ulici – hlavně na chodnících a sem tam na podrážkách chodců. Nebyl by to však člověk se svou kreativitou a nápaditostí, aby ze žvýkačky neučinil díky její tvárnosti, lepivosti i barevnosti nový umělecký prostředek. V některých městech tak Američané žvýkací gumou bohatě dekorují fádní zdi a vytvářejí tak poněkud zvláštní a kýčovité pouliční umění. 

Žvýkačková ulička v San Luis Obispo v Kalifornii

Čtyři a půl metrů vysoká a přes 21 metrů dlouhá ulička v centru města je z obou stran polepena žvýkačkami. Tradici polepování odstartovali zprvu jako pubertální rošťárnu středoškolští študáci a pravděpodobně rivalita mezi dvěma školami o to, kdo zeď víc polepí, vedla ke vzniku uličky, která je dnes bizarní turistickou atrakcí. V reakci na stížnosti majitelů obchodů byly z obou zdí v 70. letech žvýkačky kompletně odstraněny, ale tradice nezanikla a v lepení se pokračovalo čile dál až dodnes.

Divadelní zeď v Seattlu

Podobně jako ulička v San Luis Obispo, je i zeď divadla Market Theatre v Seattlu hustě pokryta žvýkačkami. Její tradice je však mnohem kratší. Začala kolem roku 1993, když návštěvníci divadla stáli stáli ve frontě před vchodem a během čekání lepili žvýkačky spolu s drobnými mincemi na zeď. Mince časem zmizely, žvýkačky zůstaly a zeď se rozrůstala a houstla. Vznikaly pestrobarevné vzory a z oken visely i gumové rampouchy. 

Zeď u sendvičů v Greenville

Žvýkačkami je „ozdobená“ také vnější zeď vyhlášené prodejny sendvičů ve městě Greenville v Ohio. Celý exteriér podniku, který nabízí sendviče až do auta, je pokryt hrudkami žvýkací gumy včetně výdejního okénka. Zákazníci je tu zřejmě na věčné časy odkládají, aby se místo do žvýkačky mohli s chutí zakousnout do pořádného krajíce.

 

user-avatar

Ivanhoe

25. 03. 2015 | 07:00

Zavří­t reklamu