válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané našli v jednom domě zazděný unikátní periskop

Američané našli v jednom domě zazděný unikátní periskop
Zdroj: washingtonpost.com

Nejrůznější pozorovatelny a speciální posty na sledování pohybů nepřítele byly jednou z domén všech armád za první světové války. Jedním z nejúčinnějších byl německý periskop zazděný do domu. Když ho objevili Američané, nevěřili svým očím.

Tomáš Chalupa 4. září 2015

Když 27. září 1918 zaútočily jednotky tří amerických pěších divizí na vesnici Mountfaucon, Němci se začali kvapně stahovat, protože jim hrozilo obklíčení. Američané brzy vstoupili do vesnice a narazili na více než stovku opuštěných postavení a pozorovatelen. Byly ve sklepech mnoha domů, ruinách a sýpkách. Uvnitř jedné třípatrové budovy ale našli něco, co doposud nikdy neviděli. V jednom rohu byla vybodována betonová věž sahající nad střechu domu. Uvnitř byl zazděný periskop dlouhý 25 metrů. Pod ním se nacházela místnost pro obsluhu s mapami, na které byly zaznamenány pozice nepřátel i Spojenců. Američané na důmyslnou pozorovatelnu nevěřícně zírali.

Z přízemí domu tak bylo možné pohodlně sledovat rozlehlou okolní krajinu. Zvenčí nebylo na domu téměř nic podezřelého, ona věž vypadala poměrně neškodně a z mnoha stran ani nebyla vidět. Vojáci se v pozorovatelně na několik dní zabydleli, a přestože nemohli používat periskop, ze kterého někdo odnesl všechny čočky, přežili zde rozsáhlou německou protiofenzivu. Ta ale nakonec ztroskotala a německý periskop putoval do zázemí. Z francouzského přístavu St. Nazaire ho pak přepravili lodí rovnou do věhlasné americké vojenské akademie West Point.

Z nějakého důvodu se mu začalo říkat Pozorovatelna korunního prince Wilhelma. Prý z něj dokonce řídil bitva u Verdunu. Princ Wilhelm sice bitvu u Verdunu neřídil, ale tento periskop skutečně používal. Poznamenal si to totiž do svého osobního deníku. „Byl jsem na inspekci šestého záložního sboru u Mountfauconu a z té fantastické pozorovatelny jsem na vlastní oči viděl argonnský les i břeh Meusy.“

Z periskopu se ve West Pointu stala naprostá senzace. Každý se u něj chtěl vyfotit. Vojáci, kteří absolvovali akademii, měli téměř všichni svou fotku u periskopu. Velitelé tehdejšího útoku na Mountfaucon se přeli, která jednotka bude oficiálně označena jako ta, která periskop našla. Byly kolem toho docela velké třenice. Po druhé světové válce ale už zájem o periskop utichal a dnes je součástí expozice v Armádním dělostřeleckém muzeu ve Fort Sill.

Další články

Zavří­t reklamu