Vstup do trezoru amerického FEDu. Němce by určitě zajímalo, jestli je tam jejich zlato

Vstup do trezoru amerického FEDu. Němce by určitě zajímalo, jestli je tam jejich zlato | zdroj: boards.collectors-society.com


Američané mají Němcům vydat stovky tun jejich zlata, jenže ho nejspíš už nemají

TÉMATA: usa | neměcko | zlato | finance

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 03. 2015 | 08:00

Skandál obřích rozměrů se rýsuje mezi USA a Německem. Němci si v šedesátých letech uložili polovinu svých rezerv v trezorech americké centrální banky FED. Teď se ukazuje, že žádné zlato tam už nejspíš není.

Přes 300 tun zlata v trezorech na Manhattanu nejspíš zmizelo. Zatím to nikdo nechce říct otevřeně, protože by šlo o skandál nedozírných rozměrů. Když si Německo uložilo v šedesátých letech polovinu svých zlatých rezerv u amerického FEDu, nikdo netušil, že by uložený poklad mohl být v nebezpečí.

Jenže když Němci před dvěma lety začali žádat své zlato zpět, narazili prý na závažné problémy. Napřed chtěla Německá spolková banka, obdoba naší ČNB, poslat do USA své zástupce, aby si v trezorech FEDu zlato prohlédli. Jenže Američané je k němu nepustili a odůvodnili to blíže nespecifikovanými bezpečnostními předpisy a také tím, že banka nemá žádné bezpečné prostory pro podobné návštěvy. Vznikla z toho roztržka, o které se však raději nikde nepsalo.

Američané nakonec Němce pozvali, ale ukázali jim jen 5 jednotlivých zlatých slitků, které měly reprezentovat ukázku německého pokladu. Němci nesměli na slitky sahat ani je jakkoliv zkoumat. Dostali jen příslib, že při příští návštěvě budou moci vstoupit přímo do jednoho z devíti trezorů se zlatem. Není dodnes jasné, jestli ho někdy skutečně viděli. Nakonec došlo k dohodě, že Američané vrátí do Německa zlato postupně, během sedmi let, což by mělo být do roku 2020. Už toto neobvyklé zdržování bylo krajně podezřelé. Nyní se objevují informace, že Němci dostali jen 5 tun zlata a na získání zbytku prozatím rezignovali. 

To však není všechno. Zlaté cihly, které už do Německa doputovaly, jsou jiné,  než které tam Němci uložili. Jde o přetavené zlato bez identifikačních čísel a není tak jasné, odkud zlato vlastně pochází. A začaly se množit teorie, že Američané celé zlato použili na financování války v Iráku nebo napůjčovali jiným zemím. Pravděpodobnější se jeví, že ho zkrátka prodali na světových trzích, aby tím uměle oslabili jeho hodnotu. Obecně panuje přesvědčení, že Američané německé zlato během minulých let zcela prošustrovali.

V Německu panuje údajně silné rozčarování. Hazardování s majetkem cizího státu a jeho použití na vlastní finanční machinace je skandální. Jenže potvrdit nechce nikdo nic, protože politické a ekonomické dopady takové situace by byly nedozírné. Angela Merkelová dokonce loni prohlásila, že německé zlato je v USA absolutně v bezpečí.  

"Proč nám Američané nechtějí vrátit naše zlato? Chtějí nás díky tomu mít pod kontrolou, v podstatě nás vydírají. Proč neslyšíme žádnou opravdovou kritiku z Německa, například kolem skandálu s odposlechy našich politků americkou tajnou službou? Chtějí, abychom byli ticho, na nic se neptali a neprotestovali. Proto nám nechtějí zlato vrátit, a taky to nikdy neudělají," tvrdí německý ekonomický analytik Michael Mross. Jestli má pravdu, pak se Němci opravdu se svým zlatem mohou rozloučit.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 03. 2015 | 08:00

Zavří­t reklamu