válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané mají laser, který umí na dálku identifikovat člověka podle tepu srdce

Američané mají laser, který umí na dálku identifikovat člověka podle tepu srdce
Zdroj: iflscience.com

Pentagon má novou zbraň, která má výrazně přispět k národní bezpečnosti, i když nestřílí ani nemůže nikoho zabít. Speciální laser je schopen na dálku „přečíst“ tep lidského srdce. A protože ten je u každého člověka unikátní, jde v podstatě o něco jako otisk prstů.

Tomáš Chalupa 8. srpna 2019

Kódové označení projektu je Jetson. Jde o zařízení, které zatím existuje pouze v jednom exempláři, a to ještě jako prototyp. Už nyní ale prokázalo schopnost číst tlukot srdce na vzdálenost 200 metrů. Armádní inženýři jsou zatím s výkonem prototypu velmi spokojeni.

Zařízení vychází z toho, že tep lidského srdce je u každého člověka jiný. Jde tak podle vědců o jeden z nejspolehlivějších biometrických údajů, podle kterého je možné identifikovat každého jedince. Jetson využívá právě této skutečnosti a používá techniku tzv. laserové vibrometrie. Ta se zaměřuje na nepatrné změny v odrážení ultrafialového záření od lidské kůže a oblečení v důsledku pohybu způsobeného tepem srdce. Jinými slovy, vaše srdce bije, což působí zcela nepatrné pohyby vašeho těla, potažmo oblečení, a laser je schopen je nejen změřit, ale také následně předat do databáze.

Nyní se pracuje na tom, aby laser byl použitelný z co největší vzdálenosti. Čím delší bude jeho účinný dosah, tím větší z něj bude pomocník. Cílem je, aby byl Jeson umístěn na dron a z výšky by byl schopen identifikovat například nepřátelské teroristy nebo hledané osoby. K tomu je ale potřeba vyřešit ještě několik věcí. Kromě zatím krátkého dosahu je také problém s tím, že trvá nejméně 30 vteřin, než přístroj údaje zaznamená. A po celou dobu musí objekt i přístroj stát na jednom místě. Vůbec největší problém je, že zatím neexistuje žádná databáze srdečních tepů, a snímaná data tak není s čím porovnávat. Aby k něčemu byla, muselo by se začít s hromadným měřením tepu u zločinců a podezřelých ve stejném rozsahu, jako se dnes snímají otisky prstů. Je vidět, že Jetson má zatím své limity.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu