válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané cvičí náročný boj v džungli, Panamu vyměnili za Havaj

Američané cvičí náročný boj v džungli, Panamu vyměnili za Havaj
Zdroj: Wikimedia Commons

Válce v džungli se občas říká "zelené peklo", protože terén, živočišné druhy a povětrnostní podmínky nutí vojáky bojovat s prostředím, které se běžně ve Spojených státech nevyskytuje. Aby byla zajištěna připravenost vojáků, otevřela americká armáda v dnes již neexistující pevnosti Fort Sherman výcvikové středisko pro operace v džungli (JOTC).

Tomáš Chalupa 14. října 2021

Po vyřazení Pobřežního dělostřeleckého sboru americké armády byla oblast kolem pevnosti Fort Sherman přidělena výcvikovému středisku US Army South Jungle Operations Training Center. Oblast podél Panamského průplavu byla s přestávkami využívána již od první světové války k výcviku vojáků ve válce v džungli, ale teprve během korejské války se armáda rozhodla zaměřit na JOTC.

JOTC hostil vojáky z amerických a spojeneckých středoamerických armád a ročně se do něj hlásilo 9 000 osob. Vláda mu přidělila roční rozpočet ve výši 4 milionů dolarů, Trénink jednotek se hodil hlavně po vypuknutí války ve Vietnamu, protože terén v Panamě byl podobný tomu, který čekal na vojáky na bojišti.

V roce 1976 si armáda uvědomila, že by bylo lepší cvičit celé prapory než jednotlivé jednotky, protože příslušníci by se mohli naučit koordinovat skupinové mise v obtížném terénu. JOTC také vyučoval desetidenní kurz přežití leteckých posádek a čtyřtýdenní kurz ženijního boje v džungli.

Účastníci JOTC byli nuceni přemýšlet v situacích, které se vymykaly jejich předchozímu výcviku, a naučené techniky bylo obtížné zopakovat v jiných prostředích. Po absolvování byl každý voják vyznamenán nášivkou Jungle Expert Patch.

Hlavním problémem, se kterým se během výcviku potýkali, bylo husté listí a vegetace, která bránila rychlosti pohybu jednotky a narušovala účinnost zavedených vojenských postupů. Vysílačky a ruční zařízení GPS nebyly schopny najít signál a přístroje pro noční vidění byly prakticky nepoužitelné. Kdo viděl slavný film Predátor s Arnoldem Schwarzeneggerem, tak ví.

Džungle jsou synonymem pro nebezpečné živočichy a Panamský průplav není výjimkou. Ti, kdo cvičili ve Fort Sherman, se potýkali s některými z nejnebezpečnějších tvorů, včetně jedovaté zmije a také mnoha druhů krokodýlů. Ti, kteří prošli výcvikem v JOTC, říkají, že nejhorší byl hmyz. Pavouci byli větší než ti, se kterými se setkávali v USA, a komáři prý byli přítomní v obrovských množstvích ve dne v noci. Pokud voják řádně nezabezpečil sítě kolem obytných prostor, probudil se s kousanci po celém těle a riskoval nákazu malárií.

Fort Sherman byl uzavřen v roce 1999 a předán Panamě. Důvodem byla řada faktorů, z nichž nejdůležitějším byla smlouva podepsaná prezidentem Jimmym Carterem a generálem Omarem Torrijosem v roce 1977, podle níž měly USA předat průplav Panamě do roku 2000. Dalšími důvody byly škrty na ministerstvu obrany, přesvědčení, že válka v džungli je minulostí, a rostoucí tlak na vyzbrojení armády špičkovou technikou.

Uzavření vojenské základny znamenalo také uzavření výcvikového střediska pro operace v džungli. Nebylo přemístěno, což znamenalo, že vojáci, kteří chtěli absolvovat výcvik v džungli, museli výcvik absolvovat v zahraničí prostřednictvím výměnných programů. Až v roce 2014 byl program znovu otevřen na Havaji jako Výcvikový kurz pro operace v džungli. Jedná se o dvanáctidenní program zaměřený na výcvik mobility v džungli, bojové sledování, operace na vodě, situační cvičení a výcvik přežití. S náročností panamského JOTC si prý v ničem nezadá.

Další články

Zavří­t reklamu