válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané chtěli utopit Ho Či Minovu stezku v blátě, tak zkoušeli uměle vyvolat deště

Američané chtěli utopit Ho Či Minovu stezku v blátě, tak zkoušeli uměle vyvolat deště
Zdroj: wikipedia.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Experimenty s ovlivňováním počasí zdaleka nejsou doménou současné Číny, jak by se mohlo zdát z jejich četných pokusů zbavit se smogu. Američané za války ve Vietnamu rozprašovali v atmosféře jodid stříbrný. Chtěli vyvolat deště, které by zaplavily hlavní dopravní tepny Severního Vietnamu bahnem.

Tomáš Chalupa 26. března 2015

Celý projekt měl název Operace Popeye (Popeye je anglický výraz pro Pepka Námořníka). Nápad se zrodil kdesi v hlubinách CIA. Významně ho podporoval bývalý ministr obrany Robert McNnamara a státní tajemník Henry Kissinger. Naopak ministr obrany Melvin Laird o ničem nevěděl a dokonce ujišťoval kongres Spojených států, že žádný program na modifikaci počasí, který by sloužil jako strategická zbraň, neexistuje. Velmi se mýlil.

Od roku 1967 se v Laosu, Kambodži, Thajsku a Vietnamu prováděly experimenty s ovlivňováním počasí v rámci operace Popeye. Největší význam pro Spojené státy měly právě pokusy ve Vietnamu, kde probíhala válka. Američané rozprašovali do ovzduší jodid stříbrný, aby vytvořili deštné mraky. Cílem bylo prodloužit monzunové období o 30 až 45 dní. Pokud by deště trvaly o měsíc až dva déle, než je v oblasti obvyklé, Ho Či Minova stezka by se změnila v bažinu a byla by nepoužitelná jako hlavní dopravní tepna.

Nad Vietnamem a Laosem vytrvale létala tři letadla Hercules a dva stroje Phantom a rozprašovala jodid stříbrný. Základnu měly v Thajsku, odkud startovaly k desítkám vzletů. Heslem bylo „Make mud, not war“ (dělej bláto, ne válku). Vláda Laosu nebyla nikdy informována, co se na jejím nebi děje.

Výsledky celé operace nejsou příliš jasné. Existuje několik kusých informací. Jedna z nich hovoří o tom, že se podařilo v Laosu založit několik velkých bouřkových mraků. Jeden z nich se ovšem přesunul k hranicím s Vietnamem, kde po čtyři hodiny zasypával hustým deštěm tábor amerických speciálních sil. Podle jiných dokumentů se podařilo založit 80 % z plánovaných dešťových mraků. Ovšem reálné výsledky na bojišti byly těžko měřitelné. Ho Či Minovu stezku každopádně nakonec museli Američané bombardovat bombami, na mraky se spoléhat zkrátka nemohli.

Celá operace Popeye navíc musela být velmi rychle zrušena, když se o ni začala zajímat média. Jako první ji odhalil reportér Jack Anderson, který o ní napsal do novin. Také senátoři a kongresmani najednou chtěli získat co nejvíce informací o využívání nebo zneužívání počasí jako zbraně. Byl z toho menší skandál a byla nakonec přijata rezoluce, že počasí se může ovlivňovat pouze za účelem vědeckých experimentů. Tehdejší aktivity jsou zárodkem dnešní konspirační teorie o chemtrails. Lidé věří, že vlády stále rozprašují do ovzduší chemikálie, nejen aby změnili počasí, ale ovládli celé lidstvo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu