válkaČeskoslovenskoobjevy

Američané chtěli nepřítele děsit řevem, vymysleli proto křičící bombu

Američané chtěli nepřítele děsit řevem, vymysleli proto křičící bombu
Zdroj: warisboring.com

Vyděsit nepřítele a zlomit jeho odpor a vůli bojovat. To mělo za cíl zařízení se zkratkou PHD (Pyrotechnic Harrasment Device). Šlo v podstatě o bombu, která uměla vydávat zvuky. Děsivé zvuky.

Tomáš Chalupa 25. října 2015

Zařízení vymyslela americká armáda v roce 1964. Idea byla jednoduchá. Na nepřítele se shodí bomba, která bude po šest hodin vydávat zvuk lidského řevu. Armádní psychologové totiž zjistili, že lidský křik je spouštěčem určitých nervových center v mozku, která na něj reagují zvýšenou panikou. „Shozením mnoha takových zařízení kolem nepřátelských jednotek by se mohlo docílit jejich celkového zmatení a podlomení morálky,“ psali v roce 1964 američtí armádní inženýři ve své zprávě. Nepřítel měl ze všech stran slyšet hlasitý lidský křik. Jeho vůle bojovat by byla minimální.

Armáda najala specializovanou firmu, která jim sestrojila prototyp. Při výrobě zařízení se zkoumaly všechny možné druhy zvuků. Výstřely z brokovnic, kulometná palba, vyděšené výkřiky, hororový křik mužů i žen, ale dokonce i troubení slonů nebo vrčení panterů. Jenže firma nakonec byla schopna sestrojit jen poněkud jednodušší zařízení, které bylo schopné vydávat výstřely nebo pískot. Inženýři si stěžovali, že podobné zařízení se jim nedaří sestrojit. „Vytvořit křičící bombu se v současnosti jeví jako nemožné,“ stálo v jejich raportu.

Jenže armáda se nevzdala. Jestliže zařízení nemůže fungovat na bázi pyrotechniky, proč nevytvořit něco jako gramofon? Byly vyrobeny malé krabice, které v sobě měly reproduktory, sirénu, baterii a autodestrukční mechanismus. Ten by se spustil v případě, že by se někdo pokusil krabici otevřít. V roce 1967 začaly testy a zařízení bylo shozeno z letadla do zkušebního prostoru. Zjistilo se, že sice funguje správně, ale vojáci na zemi zvuk popsali spíše jako legrační než jako děsivý. Baterie byla příliš slabá a tím i zvuk. Nedosahoval zdaleka ani úrovně 130 decibalů, u které inženýři předpokládali, že by mohla mít nějaký účinek. Armáda se chvíli zaobírala možností, že by krabička vysílala nějaké propagandistické výzvy, ale pak byl projekt v tichosti ukončen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu