válkaČeskoslovenskoobjevy

Američan vzal vlajku mrtvému japonskému vojákovi. Po 73 letech ji vrátil jeho rodině

Ve 2. světové válce ztratili bratra a už nikdy o něm znovu neslyšeli. Pravdu se dozvěděli až nyní, o 73 let později, když jim jeho vlajku pro štěstí přišel vrátit americký mariňák Marvin Strombo.

Simona Knotkova 17. února 2018

Sadao Yasue měl 25 let, když v roce 1943 opustil rodinu a přidal se do bojů v Tichomoří. Doma nechal své rodiče a dva mladší sourozence. Když se loučil s bratrem Tatsuyaem, pošeptal mu do ucha, ať se postará o rodiče. To bylo naposledy, co spolu oba muži mluvili. O několik měsíců později byla rodině poslána dřevěná truhla s kameny, což znamenalo jediné – Sadao zahynul. Podle zprávy se tak pravděpodobně stalo 18. července 1944 na Mariánských ostrovech.

„To bylo jediné, co jsme se o bratrovi dozvěděli. Nikdy jsme přesně nevěděli kdy, kde nebo jak zemřel,“ vypráví dnes devětaosmdesátiletý Tatsuya.

Odpověď na jejich otázky přišla nečekaně o 73 let později. Pozůstalým se přihlásil Američan Marvin Strombo, který Sadaa nejenom viděl naposledy, ale také si odnesl domů jeho talisman pro štěstí, japonskou vlajku s podpisy 180 kamarádů a sousedů z horské vesničky Higashishirakawa, kteří muži přáli štěstí a bezpečný návrat domů.

Tehdy bylo běžné, že si Spojenci jako trofej brali vlajky mrtvých vojáků. Spousta z nich je později vydražila a utržila za ně slušné peníze. Ne tak Strombo. Bývalý mariňák měl vlajku vystavenou v prosklené skříňce se zbraněmi. Vina, kterou cítil za její sebrání, mu nikdy nedovolila ji prodat. Naopak mrtvému vojákovi v duchu sliboval, že vlajku jednoho dne vrátí jeho rodině.

Sadao Yasue na archivním snímku. Marvin Strombo jeho rodinu vypátral díky vzkazům na vlajce, které obsahovaly i jeho jméno

Sadao Yasue na archivním snímku. Marvin Strombo jeho rodinu vypátral díky vzkazům na vlajce, které obsahovaly i jeho jméno

Během předání byla přítomna i třiadevadesátiletá sestra Sayoko Furuta. „Marvine, tolik vám děkujeme. Když si k vlajce přičichnu, je to jako bych cítila bratrovu kůži,“ neskrývala své dojetí. Tatsuya dodal: „Válka pro nás už konečně skončila a můj bratr mohl vystoupit z limba.“

Emotivní setkání dolehlo i na Stromba. „Když vidím, jak moc to pro ně znamená, jsem šťasten, že jsem mohl vlajku vrátit. Skoro mě to dohnalo k slzám.“

Sourozenci se po letech také konečně dozvěděli, jak jejich bratr zemřel. Američan jeho mrtvé tělo našel na okraji vesnice Garapan v Saipanu, když se sám ztratil a skončil u japonské bojové linie. Sadao ležel pokojně na zemi a nezdálo se, že by utrpěl viditelná zranění. Podle Marvina stál za jeho smrtí otřes mozku, který mu způsobila rána z moždíře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu