Autor geniálního nápadu: americký charitativní pracovník Kenton Lee

Autor geniálního nápadu: americký charitativní pracovník Kenton Lee | zdroj: higherperspectives.com


Američan vymyslel pro chudé děti boty, které s nimi rostou

TÉMATA: extra nápady | charita

user-avatar

Ivanhoe

30. 04. 2015 | 09:15

Někdy může jednoduchý nápad změnit životy miliony lidí. Třeba boty, které rostou. Vyrostou až o pět čísel a vydrží pět let. To ve světě, kde 300 milionů dětí musí chodit bosky a bezpočtu těch, co boty mají, jsou malé, znamená opravdu hodně!

Nápad se zrodil před osmi lety v hlavě amerického charitativního pracovníka Kentona Leeho. Tou dobou žil a pracoval v sirotčinci v Nairobi v africké Keni. Jednou si cestou do kostela všiml dívenky v bílých šatičkách, které z bot vyčuhovaly prsty. Byly jí tak malé, že jí rodiče musely špičku bot odstřihnout. V tu chvíli jej napadlo: „Nebylo by skvělé, kdyby existovaly boty, které by se daly nastavit a roztáhnout tak, aby dětem vždy padly?“ 

Zatímco v západním světě, zvyklém boty často střídat, by se zřejmě tato představa nesetkala s velkým nadšením, v chudých rozvojových zemích by něco takového mnoho rodin přivítalo. Spousta z nich si nemůže dovolit svým potomkům boty pořídit, a pokud nějaké získají třeba darem od charity, děti z nich za pár měsíců vyrostou. Děti, které jsou nuceny chodit naboso, jsou pak mnohem náchylnější k poraněním, a tím i k infekcím a parazitům obsaženým v půdě. Stačí malý škrábanec či řezná rána v kůži, aby se nakazily, což v zemích s nedostatečnou hygienou a zdravotní péčí představuje vážný problém.

Boty, které rostou versus boty, ze kterých rostou děti

Lee nabízel svůj nápad mnoha etablovaným obuvnickým firmám, ale u žádné z nich se nesetkal s pochopením, až se myšlenky ujal obuvnický veterán Gary Pitman, jenž dříve pracoval pro Nike a Adidas. Trvalo mu několik měsíců, než převedl Leeho nápad do finálního produktu, který vytiskl na 3D tiskárně. Výsledkem jsou sandály vyrobené z trvanlivé kůže a s podešví z flexibilní, komprimované gumy. Jejich velikost lze upravovat na třech místech důmyslným systémem posunovatelných řemínků, přezek, druků a patentek. Jeden pár bot stojí deset dolarů, vydrží pět let a zvětšit se dá až o pět čísel. Video níže ukazuje jak.

user-avatar

Ivanhoe

30. 04. 2015 | 09:15

Zavří­t reklamu