válkaČeskoslovenskoobjevy

Američan vymyslel pro chudé děti boty, které s nimi rostou

Američan vymyslel pro chudé děti boty, které s nimi rostou
Zdroj: higherperspectives.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Někdy může jednoduchý nápad změnit životy miliony lidí. Třeba boty, které rostou. Vyrostou až o pět čísel a vydrží pět let. To ve světě, kde 300 milionů dětí musí chodit bosky a bezpočtu těch, co boty mají, jsou malé, znamená opravdu hodně!

Ivanhoe 30. dubna 2015

Nápad se zrodil před osmi lety v hlavě amerického charitativního pracovníka Kentona Leeho. Tou dobou žil a pracoval v sirotčinci v Nairobi v africké Keni. Jednou si cestou do kostela všiml dívenky v bílých šatičkách, které z bot vyčuhovaly prsty. Byly jí tak malé, že jí rodiče musely špičku bot odstřihnout. V tu chvíli jej napadlo: „Nebylo by skvělé, kdyby existovaly boty, které by se daly nastavit a roztáhnout tak, aby dětem vždy padly?“

Zatímco v západním světě, zvyklém boty často střídat, by se zřejmě tato představa nesetkala s velkým nadšením, v chudých rozvojových zemích by něco takového mnoho rodin přivítalo. Spousta z nich si nemůže dovolit svým potomkům boty pořídit, a pokud nějaké získají třeba darem od charity, děti z nich za pár měsíců vyrostou. Děti, které jsou nuceny chodit naboso, jsou pak mnohem náchylnější k poraněním, a tím i k infekcím a parazitům obsaženým v půdě. Stačí malý škrábanec či řezná rána v kůži, aby se nakazily, což v zemích s nedostatečnou hygienou a zdravotní péčí představuje vážný problém.

Boty, které rostou versus boty, ze kterých rostou děti

Boty, které rostou versus boty, ze kterých rostou děti

Lee nabízel svůj nápad mnoha etablovaným obuvnickým firmám, ale u žádné z nich se nesetkal s pochopením, až se myšlenky ujal obuvnický veterán Gary Pitman, jenž dříve pracoval pro Nike a Adidas. Trvalo mu několik měsíců, než převedl Leeho nápad do finálního produktu, který vytiskl na 3D tiskárně. Výsledkem jsou sandály vyrobené z trvanlivé kůže a s podešví z flexibilní, komprimované gumy. Jejich velikost lze upravovat na třech místech důmyslným systémem posunovatelných řemínků, přezek, druků a patentek. Jeden pár bot stojí deset dolarů, vydrží pět let a zvětšit se dá až o pět čísel. Video níže ukazuje jak.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu