MInas Tirith postavená z téměř půl milionu sirek

MInas Tirith postavená z téměř půl milionu sirek | zdroj: wonderfulengineering.com


Američan postavil Minas Tirith. Stačilo na to půl milionu sirek a tři roky práce

TÉMATA: model | modelářství |

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 05. 2015 | 08:30

Patrick Acton je muž, který si splnil dětský sen. Vždy chtěl stavět modely ze sirek. Už několik desetiletí se tím živí a za svou kariéru postavil neuvěřitelně velké a detailní stavby. Katedrálu Notre Damme, bitevní loď Iowa, raketoplán Challenger nebo Kapitol ve Washingtonu. Teď do jeho sbírky přibyl další kousek - hlavní město Gondoru Minas Tirith z románu Pán prstenů.

Na stavbu dokonalého fantaskního města Patrick Acton  potřeboval 420 000 zápalek a 24 000 dřevěných bloků. Ty použil na stavbu hory, ze které Minas Tirith vyrůstá.

Acton používá pro své modely zápalky zbavené hlaviček, protože ty mu brání v precizním umísťování jednotlivých kusů. I tak je to práce nepředstavitelně zdlouhavá a přitom vyžaduje maximální soustředění a pečlivost. Jen stavba Minas Tirith mu zabrala tři roky. Model města má sedm poschodí a je vyveden do nejmenších detailů. Nechybí Strom Gondoru ani Bílá věž na vrcholu hory. 

Acton už postavil za svou kariéru 65 modelů. Podle jeho odhadů na to použil kolem 4 milionů sirek. Jeho díla od něj začal kupovat řetězec zábavních muzeí Ripley´s Belive or Not, který na veřejnosti vystavuje nejrůznější zajímavé nebo neuvěřitelné předměty. Ale Minas Tirith neskončila v tomto řetězci, ale v Matchstick Marvel Muzeu v Gladbrooku v Iowe, které se, jak jinak, zabývá expozicemi modelů postavených ze sirek. Další prací, na kterou se Acton chystá, bude stavba dvojice mrakodrapů Světového obchodního centra, zničená teroristickými útoky z 11. září. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 05. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu