válkaČeskoslovenskoobjevy

Američan nedokázal splácet studentskou půjčku. Raději se přestěhoval do indické džungle

Američan nedokázal splácet studentskou půjčku. Raději se přestěhoval do indické džungle
Zdroj: cnbc.com

Devětadvacetiletý Chad Haag si jako mnoho dalších Američanů pořídil pro svá vysokoškolská studia půjčku. Po konci školy a nastoupení do pracovního procesu ale bohužel zjistil, že ji není schopen splácet.

Simona Knotkova 5. listopadu 2018

Po konci studia nebyl Chad Haag zprvu schopen nalézt práci, která by odpovídala jeho magisterskému titulu z literatury a filozofie. V prvním zaměstnání vykládal nákladní vozy a u montážního pásu sestrojoval hračky. Později si našel místo profesora. Vyučoval však pouze jeden předmět, a nebyl tak schopen splácet 6800 korun měsíčně. Na další výdaje mu už zkrátka nezbývalo. A to přitom dlužil na studentské půjčce celkem 20 tisíc dolarů, tedy v přepočtu na koruny více jak 453 tisíc.

Jiný člověk by si v takové situaci možná půjčil zase jinde. Haag měl ale všech dluhů až po krk a rozhodl se pro radikální krok – úplně se vystěhuje z USA a začne nový život jinde. Místem jeho pobytu se stala malá vesnice Uchakkada uvnitř indické džungle. Nyní žije ve skromném betonovém obydlí, za které měsíčně platí kolem 1134 korun, a dvůr má plný kuřat a kokosových palem. A nemůže si novou situaci vynachválit.

„Včera jsem kupříkladu viděl čtyři slony. Moje životní úroveň je v zemi třetího světa mnohem vyšší, než byla kvůli studentské půjčce v Americe,“ tvrdí. Jediným negativem jsou podle něj snad jen primitivní toalety, kdy si mnohdy musí vystačit s pouhou dírou v zemi.

Ve své nové domovině si našel dokonce i ženu, učitelku z místní školy, kterou si loni vzal za manželku. Tučný dluh mu uprostřed rozlehlé zeleně vrásky už nedělá. „Jako by v lese spadl strom, ale nikdo to neslyšel. Stalo se to vůbec? Dluh mě už netíží tolik jako v minulosti. Hlavně proti mně už nemůžou podniknout takové kroky, jako mohli ve Státech,“ říká.

Experti od podobných extrémních „řešení“ přesto odrazují. „Váš dluh nezmizí tím, že se vystěhujete do jiné země. Naopak ještě naroste, pokud se budete chtít do USA jednou vrátit,“ varuje specialista na studentské půjčky Mark Kantrowitz.

Haagovi tedy nezbývá než doufat, že ho chuť k návratu nikdy nepopadne.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu