Julien Bryan jako jediný zahraniční novinář zaznamenal invazi do Polska. | zdroj: youtube.com


Američan natočil unikátní záběry prvních dnů války. Riskoval pro ně život

TÉMATA: druhá světová válka | invaze do polska | nacisti | německo | polsko

user-avatar

Simona Knotková

17. 10. 2019 | 19:45

V září 1939 vpadli Němci do Polska. Klíčový moment, který odstartoval 2. světovou válku, zdokumentoval americký fotograf a filmař Julien Bryan.

Julien Bryan (1899-1974) se do Polska vypravil v září 1939. Během cesty vlakem se dozvěděl, že do země násilím vpadli Němci a započala 2. světová válka. Zatímco všichni ostatní cizinci a vládní úředníci prchali z Polska pryč, Američan se rozhodl zůstat a 7. září dorazil i se svým fotoaparátem a filmovou kamerou do Varšavy. Věděl, že historický okamžik někdo musí pro příští generace zaznamenat. Cennou výpovědní hodnotu měl mít pořízený materiál ostatně i v době svého vzniku.

"Kdybych o tom lidem v Americe jenom pověděl, nejspíš by mi nevěřili. Každý ale věří, když vidí obraz," řekl později o rozhodnutí, které ho mohlo stát život.

V polské metropoli si sehnal automobil, tlumočníka a povolení k cestování a pořizování dokumentace. Za pouhé dva týdny vyhotovil stovky snímků a pět tisíc metrů filmu. Mrtvoly, zničené domy a všudypřítomná hrůza obcházející polské obyvatele – to všechno zachytil zcela bez cenzury. "Když jsem do Varšavy sedmého dne dorazil, skoro třetina města byla v naprostém chaosu. Všude vyrůstaly barikády, každý musel přiložit ruku k dílu, vojáci nabírali civilisty do práce přímo na ulici. Ve sklepě rozbombardované nemocnice se skrývaly matky se svými čerstvě narozenými dětmi. Byly staré teprve čtyři dny, a už byly oběťmi války," vyprávěl.

V Polsku zůstal až do 21. září. V ten den vydali Němci povolení pro občany neutrálních zemí, aby mohli opustit okupovanou zónu. Část pořízených pásek a filmů propašoval do USA například pomocí plynových masek.

Krátce po příjezdu do New Yorku převzal některé Bryanovy fotografie jako první magazín LIFE, který je vydal ve svém říjnovém čísle. Natočené záběry se poté staly materiálem pro krátkometrážní snímek Siege, za něhož si Bryan dokonce vysloužil nominaci na Oscara.

Díky jeho odvaze můžeme i my nahlédnout do prvních dnů války z bezprostřední blízkosti.

user-avatar

Simona Knotková

17. 10. 2019 | 19:45

Zavří­t reklamu