válkaČeskoslovenskoobjevy

Američan chce do módy vrátit mužské sukně. Navrhl unisexovou kolekci

Ženy si právo nosit kalhoty prosadily už dávno, sukně u mužů je ale až na kulturní výjimky stále tabu. Přinejlepším si za ni ve společnosti vysloužíte pohoršené pohledy. Situaci se pokouší změnit Američan Joe Quarion.

Simona Knotkova 3. srpna 2018

Joe Quarion si na sebe sukni poprvé oblékl v roce 2013. Zúčastnil se tehdy zápasu ve frisbee, jehož hráči se tematicky měli objevit v sukni nebo šatech. I když se mělo jednat o legraci, Quarion si všiml, jak moc je ženská sukně pohodlná. Po malém historickém průzkumu zjistil, že v době, kdy se muži přepravovali na koních, bylo nošení sukní vcelku běžné. Později se ale sukně staly artiklem výhradně ženské módy a až na výjimky v podobě tradičních oděvů je už nikdo nevnímal jako unisexový kus šatníku. Když si na sebe dneska muž oblékne sukni a vyjde s ní na veřejnost, pravděpodobně za to schytá pohoršené pohledy a posměšky.

„Sukně se genderově natolik vymezily. Staly se doslova symbolem pro ženy na dveřích záchodů,“ sdělil Quarion serveru City Pages.

Stěžování si ale ještě nikdy žádnou situaci nezlepšilo. Muž z americké Minnesoty se rozhodl konat a navrhl svou vlastní kolekci unisexových sukní. V roce 2015 spustil crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru, díky níž se mu podařilo vybrat více jak 349 tisíc korun na rozjezd společnosti Skirtcraft. Jeho první prototyp sukně byl ušitý ze silné látky a obsahoval kapsy a poutka na opasek.

I když unisexové sukně zrovna nejsou masovou záležitostí, Quarion tvrdí, že má základnu stálých zákazníků a za celou dobu prodal přes 450 sukní. Kupují je především muži, kteří se stejně jako on nechtějí v módě omezovat genderovými škatulkami. Před nedávnem přišel také s novým modelem pojmenovaným Aqueous, na jehož uvedení do produkce znovu vybírá peníze od dobrovolníků.

On sám říká, že si ho v sukni lidé na ulici často prohlíží, ale vyloženě negativní zkušenost s nimi nemá. Věří, že unisexové sukně se stanou součástí šatníku budoucnosti a obecně se v příštích letech změní náš přístup k módě.

„V módě a kultuře se snažím rozumně uvažovat. Jsem názoru, že se blíží doba, kdy lidé už nebudou tolik svázaní starými stereotypy,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu